Антимонопольний комітет України рекомендував ряду відомих мереж автозаправок знизити ціни на бензин на своїх АЗС, зважаючи на істотне зниження цін на нафту в світі. На виконання АМКУ дав 10 днів.
У відомстві зазначили, що мережі заправних станцій повинні знизити роздрібні ціни на моторні бензини і дизельне паливо "до рівня, який існував би в умовах значної конкуренції на ринку".
Зокрема, "обов'язкові для розгляду рекомендації" стосуються мереж Amic (раніше заправки належали ЛУКОЙЛу), "Кло", ОККО, WOG, "Альянс Холдинг", "Кершер", "Укрнафта", "Веста Сервіс", "Авіас" , "Бел Оіл", "БРСМ-Нафта" і SOCAR.
В Антимонопольному комітеті зазначають, що за останній рік ціни на нафту, бензин і дизельне паливо на європейських ринках значно знизилися. Зокрема, вартість закупівельних нафтопродуктів Platts на початок вересня на 47% нижче, ніж була в минулому році.
"При цьому роздрібні ціни на моторні бензини і дизельне паливо на АЗС в Україні зросли в середньому до 20%. Таким чином, встановлення роздрібних цін в Україні не корелюється із змінами факторів, що впливають на їх формування", - прийшли до висновку в антимонопольному комітеті.
За розрахунками АМКУ, в Україні ціни на бензин були вище на 15% від того рівня, який міг би бути, навіть з урахуванням коливання курсу долара США та євро в різні періоди 2015 року.
Відзначимо, в Україні на АЗС ціни на бензин довгий час залишалися стабільно високими, але за останні вихідні в середньому впали на 0,16-0,21 коп./літр в залежності від марки, що досягає 1% вартості палива. Провідні мережі АЗС навіть знизили стоиомть бензину на 0,5 грн, або на 2,2%.
У світі вартість нафти знижується вже кілька місяців поспіль.
Здешевлення нафти останнім часом експерти пояснюють підвищеною пропозицією на ринку, що виникла за рахунок американських виробників сланцевої нафти, які послабили колись міцні позиції країн-членів ОПЕК на світовому ринку нафти. На думку аналітиків, ринок нафти чекає рекордний за 30 років надлишок пропозиції. Пропозиція нафти перевищує попит вже півтора року.