Ахметов подав позов проти Росії: яку хитрість придумали юристи і в чому може виявитися слабкість позиції

Поділитися
Ахметов подав позов проти Росії: яку хитрість придумали юристи і в чому може виявитися слабкість позиції © Інтерфакс-Україна
Рінат Ахметов заявляє про порушені права  - через знищений бізнес та вкрадене Росією майно.

Власник багатомільярдного бізнесу в Україні Рінат Ахметов подав позов до Європейського суду з прав людини проти Російської Федерації. Це випливає із заяви групи SCM, власником якої є Ахметов.

У суді, який розглядає порушення Європейської конвенції про захист прав та основоположних свобод людини, бізнесмен-мільярдер вимагає від Російської Федерації відшкодування збитків. Ці безсумнівно справедливі вимоги тим не менше не дають уявлення, в чому полягає компетенція ЄСПЛ.

Чому Рінат Ахметов, який може дозволити собі послуги найкращих юристів, обрав лінію захисту саме в Європейському суді, який, не розглядає комерційні претензії, стає зрозумілим із роз'яснення SCM.

Так, адвокати бізнесмена будуть просувати тезу, про порушення прав людини, які виражаються у порушенні прав власності.

"Окрім незліченних людських страждань російське вторгнення призвело до масових руйнувань української інфраструктури. Бомбардування російською артилерією металургійного комбінату "Азовсталь" у Маріуполі з метою знищення останнього оплоту українського опору в цьому місті стали для всього міжнародного співтовариства свідоцтвом неповаги з боку Росії до норм міжнародного права і прав людини. Як власник "Азовсталі" та багатьох інших промислових підприємств, які стали ціллю російських збройних сил, що вдерлися в Україну, пан Ахметов робить усе можливе для притягнення Росії до відповідальності за руйнування, які вона сіє на території України", - пояснюють в SCM.

Серед порушених прав власності юристи заявляють про блокаду, мародерство, перенаправлення потоків і знищенню з боку Росії зернових і сталі, виготовленої підприємствами SCM.

"Грабіж українських експортних товарів — зокрема зерна і сталі — уже призвів до зростання цін на ці товари та збільшення у світі кількості людей, що помирають від голоду. Це варварство має бути зупинене, а Росія має заплатити сповна. Пан Ахметов просить Суд чітко дати Росії зрозуміти, що її дії, які сприяють погіршенню продовольчої кризи, і кроки, що здійснюються з метою нанесення подальших збитків української економіки, недопустимі", - йдеться у роз'ясненні SCM.

Як випливає із заяви, Ахметов вимагатиме мільярди доларів, але саме як компенсацію за порушені права, а не як компенсацію вартості втраченого бізнесу. Хоча юристи не приховують, що це взаємопов'язані цифри.

"Точна сума компенсації ще не може бути визначена через війну, що триває, передбачається, що Росія має виплатити пану Ахметову мільярди доларів за порушення його прав людини", - повідомляє SCM.

Позов містить й інші цікаві моменти.

Так, Ахметов просить застосувати пілотну процедуру до своєї справи. Тобто, у разі виграшу, будь-який власник бізнесу в Україні, що постраждав, зможе скористатися цією справою для грошової компенсації за свої порушені права власності. А по суті, зможе вимагати з РФ в Європейському суді виплатити компенсацію за втрачене майно.

"Пан Ахметов звернувся до Суду з проханням застосувати пілотну процедуру до цієї справи, оскільки корінна причина порушень прав пана Ахметова — російська агресія, знищення й експропріація власності — має аналогічні руйнівні наслідки для власників бізнесу по всій Україні", - зазначають в SCM.

Важливим є також те, що Ахметов попросив надати справі пріоритетний статус, з огляду на невідкладність і серйозність ситуації.

Згідно з процедурою ЄСПЛ, це дасть можливість розглянути позов у дуже короткі терміни, на відміну від звичайних справ, які в Європейському суді, за відсутності пілотних випадків, можуть розглядатися роками.

Також, юристи скористалися іншою процедурою, передбаченою в Європейському суді з прав людини, і попросили вжиття термінових забезпечувальних заходів.

А от зміст, який адвокати Ахметова вклали у поняття "термінові забезпечувальні заходи", також має матеріальний характер, і передбачає "компенсацію за грубі порушення прав власності під час неспровокованої воєнної агресії Росії проти України".

У якості законного представника Ахметова в Суді виступатиме юрист Барт ван Ворен із брюссельського офісу міжнародної юридичної фірми Covington & Burling LLP. А консультації надаватимуть партнери цієї фірми - Марні Чік, Джонатан Гімблетт і Ніхіл Гор.

Втім, у справі є і проблемний момент.

Як відомо, 18 травня Держдума РФ схвалила у першому читанні законопроєкт про невиконання рішень ЄСПЛ, ухвалених після 16 березня 2022 року.

Яким чином юристи збираються боротися з Росією, яка планує відмовитися від виконання рішення Європейського суду з прав людини, наразі невідомо.

Проте, за словами самого Ахметова, це лише перший позов і одна з перших міжнародних юридичних дій проти Росії.

"Зло не може залишатися безкарним. Злочини Росії проти України й кожного українця — кричущі. Винні мають понести покарання. Мною — за допомогою найкращих українських і американських юристів — подано скаргу до Європейського суду з прав людини про відшкодування збитків. Цей позов — одна з перших міжнародних юридичних дій проти Росії, мета якої — зупинити злочинну діяльність російського агресора, знищення української економіки й розкрадання українських активів", — заявив Рінат Ахметов.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі