Група СКМ, підконтрольна Рінату Ахметову, домовилася про купівлю частки в "Укртелекомі": група отримає міноритарний пакет і управління компанією. В результаті СКМ, що вже володіє оператором life :) та Vega, стане співвласником найбільшого оператора фіксованого зв'язку та єдиного власника 3G-ліцензії в країні.
Власники "Укртелекому" домовилися з СКМ Ріната Ахметова про входження групи в капітал оператора, повідомило джерело, знайоме з умовами майбутньої угоди. За його словами, сторони досягли принципової домовленості, і угода СКМ з нинішнім власником - австрійським концерном EPIC - знаходиться на завершальній стадії. Сторони оголосять про неї в найближчі дні.
У СКМ не підтвердили, але і не спростували інформацію про купівлю оператора, але додали, що "знайомі з інформацією про можливий продаж пакету акцій "Укртелекому"".
Не коментують можливу угоду і в "Укртелекомі", Фонді держмайна і АМКУ. Разом з тим, про переговори сторін також знають ще кілька різних джерел, пише «Коммерсантъ-Украина».
Формально власниками EPIC є п'ять громадян Австрії, його керуючі партнери: Пітер Гольдшайдер, Густав Вюрмбок і Франц Лансшутцер (24%, 24% і 5% акцій відповідно), а також Бріджит Гольдшайдер і Марина Вюрмбок (по 23,5%).
За словами джерела, частка цих бізнесменів не зміниться, а СКМ отримає міноритарний пакет, яким нібито володіли глава адміністрації президента Сергій Льовочкін, Пітер Гольдшайдер і член наглядової ради оператора Георгій Дзекон.
"Однак публічно буде оголошено про продаж 92,79% акцій компанії СКМ. При цьому група отримає" Укртелеком "в управління, а основні власники, як і зараз, залишаться в тіні", - стверджує співрозмовник видання.
За його словами, угода буде оформлена через продаж групі СКМ кіпрської EPIC Telecom Invest Ltd, яка володіє акціями "Укртелекому" через українську "дочку" ЕСУ.
Джерела стверджують, що причиною операції став розрив відносин між основною групою акціонерів компанії та міноритаріями.
Так, Дзекон і його партнери були звинувачені у зловживанні службовим становищем: більшість контрактів "Укртелекому" щодо будівництва мереж були оформлені на підконтрольну менеджеру компанію "Пріоком". У минулому році Дзекону довелося залишити посаду глави правління, яку він займав 8 років, і стати членом наглядової ради, хоча фактично він продовжив керувати компанією. Тоді топ-менеджер визнав, що є співвласником "Пріокому", проте заявив, що не бачить в цьому конфлікту інтересів.
Результатом конфлікту стало і те, що угода з СКМ не буде оплачена грошовими коштами, стверджує джерело. У 2010 році СКМ, який вважали одним з основних претендентів на купівлю "Укртелекому", назвав компанію переоціненою. Щоправда, з моменту приватизації ринкова капіталізація оператора знизилася на 55%, до 4,9 млрд грн.
СКМ уже володіє активами в телекомунікаціях. Компанії належить крупний фіксований оператор Vega і 45% в "Астеліті". Щоправда, на думку учасників ринку, інвестор керує ними малоефективно: Vega за останні два роки практично зупинила розвиток мережі, а "Астеліт" досі не вийшов на прибутковий рівень. Гендиректор СКМ Олег Попов нещодавно визнав, що група хотіла продати Vega. За інформацією "Ъ", в минулому році також обговорювалася можливість продажу частки в "Астеліті" (див. "Ъ" від 24 червня 2011 року).
"Укртелеком" зараз є найбільшим оператором фіксованої телефонії та інтернет-доступу, до того ж єдиною компанією в країні, що надає послуги мобільного зв'язку в стандарті 3G. Однак фінансове становище компанії було незадовільним: загальне боргове навантаження на момент продажу перевищувало 5 млрд грн, збиток за результатами 2010 року склав майже 260 млн грн. I півріччя 2012 року компанія завершила з прибутком 124,5 млн грн проти збитку в 215,4 млн грн торік, її виручка знизилася на 1%, до 3,3 млрд грн.
Одним з головних наслідків купівлі "Укртелекому" групою СКМ стане відмова компанії від продажу підрозділу мобільного зв'язку "Тримоб" (TM Utel). Рішення позбутися цього активу було прийнято минулого літа. Продаж "Тримоба" був однією з умов надання "Укртелекому" $250 млн кредиту від «Сбербанку Росії». Втім, як стверджує джерело, близьке до «Сбербанку», в найближчі дні умови договору будуть переглянуті.
Ставши власником "Укртелекому", СКМ може передати "Тримоб" "Астеліту" (ТМ life :), що дасть небувалі конкурентні переваги, вважає заступник директора дослідницької компанії GfK Ukraine Гліб Вишлінський.
Істотно посиляться позиції СКМ і на ринку інтернет-доступу. За даними дослідницької компанії iKS-Consulting, на кінець червня Vega займала лише шосте місце серед національних провайдерів, обслуговуючи близько 145 тис. абонентів, в той час як абонентська база "Укртелекому" перевищувала 1,45 млн. Використовуючи магістральну мережу "Укртелекому", до розгортання національної мережі бездротового зв'язку може приступити і пов'язана з СКМ компанія "ММДС-Україна", що володіє єдиною в країні ліцензією на технологію швидкісної передачі даних LTE. !zn