Більшість опитаних громадян України, а саме 57%, дотримуються думки, що насамперед міжнародним організаціям варто наглядати за використанням грошей, виділених на відновлення зруйнованої бойовими діями інфраструктури нашої держави. Такими є результати опитування, проведеного в лютому соціологічною групою "Рейтинг" на замовлення Міжнародного республіканського інституту.
Згідно з ним, 22% опитаних також вважають необхідним контроль з боку самих українців. За доручення цього питання центральній владі виступили 19% респондентів, громадським організаціям – 15%, місцевій владі – 13%, а правоохоронним органам – 8%.
Загальна тенденція з певними відмінностями у результатах зберігається для жителів усіх регіонів держави. Лише на сході України більше людей віддали перевагу нагляду з боку місцевої влади, ніж з боку громадських організацій.
Понад половина опитаних громадян (54%) також вказали, що пріоритетні напрямки відбудови у їхніх населених пунктах мають визначати вони самі разом з іншими жителями шляхом опитування.
37% респондентів готові делегувати такі повноваження місцевій владі, 18% – міжнародним організаціям, 15% – світовим експертам, обраним центральною владою, 9% – місцевим держадміністраціям, і стільки ж – центральній владі.
Як і в питанні контролю, закономірності в результатах однакові для різних частин України, за винятком однієї відмінності – у центрі та на півдні більше схвалення має визначення головних напрямків реконструкції з боку центральної влади, ніж з боку місцевих держадміністрацій.
Крім цього, дослідження продемонструвало переконаність переважної більшості опитаних українців у тому, що відновлення знищених об’єктів у першу чергу повинна фінансувати саме Росія. 89% учасників опитування бажають, аби гроші йшли з арештованих активів РФ та репарацій.
Ще 24% також вважають, що велику частину коштів можуть спрямовувати міжнародні організації. 11% учасників дослідження в цьому питання обрали відповідь "українська центральна влада", 6% – "український бізнес", 4% – "місцева влада", 4% – "громадяни України", 2% – "українські благодійні фонди".
Опитування було проведено на всій території України (за винятком окупованих територій Криму, Донецької та Луганської областей) з 1 по 5 лютого 2023 року методом телефонного інтерв'ю на основі випадкової вибірки номерів. Всього опитали приблизно 2000 жителів України від 18 років і старше. Вибірка не включає громадян, які зараз перебувають за межами держави. Отримані дані опитування зважено за регіональним та віковим показниками за допомогою даних Державної служби статистики України на 1 січня 2021 року. Помилка репрезентативності не перевищує 2%. Коефіцієнт досяжності респондентів – 16%. Опитування проводилося за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Опитування групи "Рейтинг" на замовлення Міжнародного республіканського інституту також показало, як серед населення України зростає віра в те, що нашій державі вдасться відновити контроль над усіма своїми територіями, відповідно до кордонів 1991 року.