Трохи менше половини публічних закупівель, на які розповсюджується вимога локалізації, на платформі Prozorro за вересень відбулись із порушеннями. Про це свідчать дані дослідження аналітичного центру CMD Ukraine.
В Prozorro було опубліковано інформацію про 540 закупівель товарів на суму 4,8 млрд гривень, з яких 435 закупівель товарів, що підлягають локалізації, з очікуваною вартістю понад 4 320,235,45 млн грн, з них
Як з’ясували аналітики, на разі за цей період завершено (підписано договори) 61 закупівля з очікуваною вартістю понад 180,20 млн грн. Водночас за вересень у закупівлях товарів, щодо яких застосовується локалізація, було виявлено 244 порушень, з них:
- в оголошених закупівлях – 161,
- в завершених закупівлях – 56,
- у виконаних договорах – 27.
Найбільше порушень – 164 – виявили у сегменті закупівель комунальної та спецтехніки, 69 – продукції енергетичного машинобудування, 11 – у закупках міського пасажирського транспорту. Жодного порушення не виявлено у закупівлях залізничного транспорту.
Серед порушень – відсутність вимоги про локалізацію в оголошенні про закупівлю, недотримання вимог закону про ступінь локалізації, відсутність інформації про ступінь локалізації товарів, що закуповуються, відсутність в оголошеннях вимог наявності сертифіката відповідності та VIN-кодів для колісних засобів.
Також в електронній системі закупівель разом зі звітом про виконання договору не оприлюднено фактичної калькуляції собівартості товару.
За даними CMD Ukraine, якби всі товари у згаданих закупівлях мали мінімально встановлений законом на поточний рік рівень локалізації 15%, це забезпечило б понад 1 млрд. грн. податкових надходжень до бюджетів усіх рівнів, а також відповідний мультиплікативний ефект для економіки.
Серед найбільших порушників з числа замовників в звіті CMD Ukraine згадуються департамент ЖКГ Донецької облдержадміністрації, Херсонська обласна комунальна аварійно-рятувальна служба, КП "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Марганецької міськради", Василівська сільрада Болградського району Одеської області та Аварійно-рятувальний загін спецпризначення Головного управління ДСНС України в Чернівецькій області.
Список порушників аналітики передали до Міністерства економіки, Державної аудиторської служби та інших профільних органів державної влади.
Зазначимо, що законодавство про локалізацію у 2023 році вимагає при публічних закупівлях продукції машинобудування наявності у ній не менше 15% складової, яка виробляється в Україні. 2024 року цей показник збільшиться до 20%.