Дефіцит палива на українських АЗС буде зберігатися мінімум місяць, а Кабмін буде змушений відкоригувати розрахунок ціни нафтопродуктів з урахуванням логістики, що подорожчала. Про це в коментарі ZN.UA сказав директор ТОВ "Консалтингова група А-95" Сергій Куюн, коментуючи, якими будуть ціни на паливо та чи збережеться його дефіцит.
"Після руйнування російськими ракетами Кременчуцького НПЗ дефіцит палива зберігатиметься мінімум протягом місяця, доки не будуть вирішені логістичні питання. Їхнє рішення вимагає серед іншої міжурядової взаємодії", - зазначив експерт.
За його словами, зараз питання постачання палива вирішуються по лінії Польщі, Німеччини, Румунії, Угорщини.
"Паралельно уряд має звернутися до європейських партнерів за "паливною" допомогою, яка може бути надана по лінії державних резервів. Щоправда, навіть у разі виділення цих обсягів також виникне "логістична" проблема", - сказав Куюн.
За його словами, Кабінет Міністрів України вже скоригував формулу розрахунку граничних цін на нафтопродукти. Це було викликано необхідністю привести її у відповідність до нових ринкових реалій, а саме – з підвищеними витратами на логістику європейських нафтопродуктів, які в нинішній ситуації є безальтернативними.
Це виправданий крок, вважає експерт, оскільки у квітні собівартість імпорту палива була вищою за встановлені граничні ціни, у зв'язку з чим багато трейдерів були змушені відмовитися від роботи або мінімізувати постачання. Зокрема це стосується імпорту автомобільними партіями, вартість яких зазвичай найдорожча у закупівлі та за витратами на доставку.
"Головне, що потенційно Україна здатна забезпечити себе через західний кордон", - наголосив він.
Щодо цін, то у зв'язку з коригуванням системи держрегулювання вони зростуть трохи більш ніж на 2,50 коп./л.
Також на початку травня ринок відчує вплив зростання світового ринку: у третій декаді квітня ціни на нафтопродукти зросли більш ніж на 10%. Це може додати ще 2,50 грн/л. У результаті початку травня ціна на бензин зросте до 41 грн/л, дизпаливо – до 45-46 грн/л.
"Однак помилково очікувати, що зміна формули та підвищення ціни швидко зніме питання дефіциту, запаси палива від цього автоматично не зростуть. Ринок отримав хоча б економічний стимул для майбутніх поставок, які будуть зроблені протягом травня. Тим часом, мінімальні потреби ринку та найважливіші споживачів буде покрито", - вважає експерт.
Нагадаємо, за словами першого віце-прем'єра Юлії Свириденко, дефіцит палива на АЗС в окремих регіонах України буде ліквідовано протягом тижня.
За її словами, оператори вже мають законтрактовані обсяги на території Західної Європи і зараз вирішується питання як максимально швидко ввезти їх на територію України.
При цьому, за словами Свириденко, паливо трохи подорожчає через ускладнення логістики.