В Раді бізнес-омбудсмена відзвітували про результати шестирічної роботи

Поділитися
РБО допомагає ліквідувати корупційні схеми та бере участь у створенні законів.  

Протягом шести років Рада бізнес-омбудсмена в Україні захищає інтереси бізнесу від неправомірних дій державних органів. За цей період РБО розглянула понад 8 700 скарг бізнесу на порушення держслужбовців. Серед іншого держорганами виконана низка системних рекомендації РБО.

Зокрема серед рекомендацій, виданих у 2015-2020 роках, були виконані:

  • Зусилля РБО допомогли ліквідувати одну з найбільших корупційних схем, яка протягом багатьох років перешкоджала вільній зовнішній торгівлі і експорту. Прийнявши Закон «Про валюту та валютні операції», Верховна Рада України скасувала спеціальні санкції у зовнішній торгівлі та режим індивідуального ліцензування, який застосовувався до підприємств за незначні порушення та блокував їх експортно- імпортні операції.
  • Також відомі закони «МаскиШоуСтоп-1» та «МаскиШоуСтоп-2» були прийняті на основі системних рекомендацій РБО. Ці закони допомогли усунути найбільш жорсткий вид тиску на бізнес з боку правоохоронців, коли ті могли увірватися в офіси компаній з автоматами у балаклавах. Закони, що врахували рекомендації Ради, врегулювали порядок обшуків підприємців та компаній. Зокрема, судові засідання тепер підлягають обов'язковій відео- та аудіофіксації, а адвокат має право бути присутнім на будь-якому етапі цієї слідчою дії.
  • Проти компанії, яка має заборгованість зі сплати податків, можуть відкрити кримінальне провадження. РБО домоглася того, що порогову суму для порушення кримінальної справи підвищили втричі з 960 500 грн до 2 881 500 грн.
  • Починаючи від 2018 року Рада рекомендувала забрати повноваження щодо розслідування економічних та податкових злочинів від Служби безпеки та Національної поліції, ліквідувати податкову поліцію та створити окремий дієвий орган на основі аналітичного підходу у своїй роботі, без силового блоку та «маски-шоу». Це означає, що розслідування мають розпочинатися на основі конкретних передумов: аналізу конкретних підозрілих операцій, статистично високої ймовірності, а не на основі чиїхось необґрунтованих примх. Набір персоналу до нового відомства повинен ґрунтуватися на прозорій, відкритій конкурсній процедурі. Врешті-решт, на початку 2021 року наші спільні зусилля з іншими зацікавленими сторонами дали результат — був прийнятий закон про Бюро економічної безпеки, який врахував більшість наших рекомендацій.
  • Рада рекомендувала створити систему, яка б забезпечувала прозоре повернення ПДВ та запобігала накопиченню у платників податків великих боргів з ПДВ у майбутніх періодах. В результаті співпраці з Міністерством фінансів було запроваджено відкритий та прозорий реєстр відшкодування ПДВ. РБО також вирішила проблему списання значних боргів з ПДВ, які накопичилися з 2007 року і не сплачувалися з 2015 року. За сприяння Ради понад 4 млрд. грн. боргів з ПДВ були погашені.
  • У 2015 році РБО порушила питання щодо повернення бізнесу надміру сплачених митних зборів, що виникають внаслідок коригування митної вартості. Такі переплати систематично не повертались митними органами на підставі нібито відсутності процедури повернення. Після того, як РБО передала це питання як одне з пріоритетних на розгляд Уряду, всі переплати були повернуті. За підрахунками експертів, загальний ефект від вирішення системного питання становить сотні мільйонів гривень. Крім того, були врегульовані відповідні процедури погашення переплат для запобігання подібним проблемам у майбутньому.
  • До лютого 2021 року нові власники нерухомості не могли автоматично отримати право на землекористування, їм доводилося проходити процедуру виділення землі у користування та укладення договору оренди, що займало багато часу. Щоб вирішити цю проблему, РБО рекомендувала Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства та Міністерству юстиції внести зміни до земельного законодавства і встановити автоматичну передачу прав на землекористування, коли будівля передається від землекористувача до нового власника.

Рада бізнес-омбудсмена (РБО) за весь 2020 рік отримала 1,19 тис. скарг від бізнесу на дії податкових органів, що на 120 звернень в порівнянні з 2019 роком. 

Повідомлялося, що в четвертому кварталі 2020 року Рада бізнес-омбудсмена отримала 451 скаргу бізнесу на дії і бездіяльність державних органів. Це на 9% більше, ніж за аналогічний період 2019 і на 3% в порівнянні з третім кварталом 2020 року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі