Нещодавно Мінфін Польщі оприлюднив у ЗМІ свою позицію щодо доходів українців. Про це повідомили у Офісу ефективного регулювання BRDO з посиланням на польську пресу.
“Доходи українців від українських роботодавців мають оподатковуватись в Польщі, якщо українець перебуває в Польщі понад 183 дні”, - зазначили у Мінфіні Польщі.
Про яку кількість громадян йдеться
Станом на серпень 2022 року понад 1 мільйон 320 тисяч українців отримали PESEL в Польщі (податковий номер, що свідчить про тимчасовий захист). Частина з них продовжує працювати на українських роботодавців та сплачувати податки в Україні.
Позиція Мінфіну Польщі
“Відповідно до статті 15 польсько-української угоди про уникнення подвійного оподаткування, якщо український податковий резидент виконує оплачувану роботу на території Польщі і його винагорода виплачується українським роботодавцем, який не має постійного представництва або постійної посади в Польщі, він зобов’язаний сплачувати податок в Польщі, якщо його перебування перевищує 183 дні в календарному році. У такій ситуації всі його доходи, пов’язані з виконанням роботи на території Польщі, підлягають оподаткуванню в Польщі, тобто також доходи, отримані до перевищення порогу 183 днів перебування на території Польщі”, - пояснив Мінфін Польщі.
Аналогічні висновки розміщені також на вебсайті podatki.gov.pl
Попередня позиція міністерства
Раніше повідомлялось, що українці, які працюють віддалено з Польщі, мають шанси продовжити платити податки лише в Україні. Підґрунтям для цього був оприлюднений лист Мінфіну Польщі, який BRDO отримав у відповідь на адвокаційну кампанію за збереження податків українців, розпочату у травні 2022 року.
Що робити українцям?
З огляду на нову позиції Мінфіну Польщі експерті радять звернутись до податкових консультантів і детально проаналізувати свій конкретний випадок.
Окремо акцентуємо, що водночас Україна робить кроки для налагодження обміну інформацією про фінансові рахунки з іноземними органами.
Необхідно довести до позитивного результату адвокацію щодо застосування положень Конвенцій про уникнення подвійного оподаткування на користь України. Відповідну роботу зі збереження податкових надходжень українців, що виїхали після війни, раніше анонсували різні представники влади (1, 2).
Польща готується до нового потоку біженців з України восени та взимку. Очікується, що мешканці зруйнованих українських міст, які залишилися без світла та газу, шукатимуть притулку у сусідніх країнах. Гуманітарні організації Польщі готуються до прийому біженців, хоч і зазначають, що допомагатимуть менше, ніж на початку війни.