ВВП України минулоріч не обвалився так суттєво, як прогнозували західні аналітики. Навіть оптимісти з НБУ та МВФ не очікували, що ВВП буде більше 4,9 трлн грн, а він вийшов майже на рівень 5,2 трлн, що цілком співставно із показниками «ковідних» 2019 та 2020 років. Однак економіка України багато втрачає через війну, пише Богдан Данилишин, завідувач кафедри КНЕУ ім. Гетьмана у статті «Наша економіка витриваліша, ніж ми думали, але й роботи попереду чимало».
«Завдяки героїчним зусиллям реального сектору та публічного вдалось запобігти катастрофічним наслідкам та втратам ВВП, які нам пророчили як зарубіжні, так і вітчизняні експерти, забезпечити безперебійну роботу хай не всіх, але багатьох галузей і ефективне функціонування соціальної сфери», - зазначив він.
Однак, на думку автора, окрім прямих збитків Україна продовжує зазнавати втрат економічного зростання. Так, в І кварталі поточного року доходи загального фонду держбюджету (без врахування грантів) були нижчими за минулорічні на 11%, а з врахуванням інфляції – на всі 29%. Інвестиційна активність в країні скоротилася до 11% ВВП, а рівень кредитування економіки – до 13% ВВП.
Данилишин окреслив нові ризики для економіки країни: «Скорочення сукупного та споживчого попиту вдарило по доходах реального сектора, який був змушений скорочувати робочі місця, що, в свою чергу, призвело до ще більшого скорочення доходів домашніх господарств та споживчого попиту. Тож попереду в нас ще чимало дуже важких завдань».
З іншими матеріалами автора можна ознайомитися за посланням.