Рік, що минає - 2020-й - виявився одним з найдраматичніших в історії українського і світового театру. Через пандемію та карантинні обмеження. Багато нових вистав та фестивалів або переносили на непевний період або взагалі відмінили, не знаючи коли настануть "світлі часи" .
Тим часом, українські театри вже сьогодні живуть надіями та сподіваннями на рік прийдешній, з яким пов’язано чимало творчих і суто людських прагнень - після депресивного 2020 року.
- На своєму авторському Telegram-каналі "Театр Мало Букв" я звернувся до представників українських театрів з проханням повідомити, які нові проєкти запускаються на 2021 рік, - розповідає театральный критик Олег Вергеліс. - Мені було цікаво скільки стецьків, голохвастових та інших героїв популярних комедій з’явиться у новому році на наших сценах з метою отримання швидких касових зборів, як компенсації за економічно провальний 2020 рік.
Дякую театрам, що миттєво відгукнулися. І навіть здивували.
Здивували доволі високою репертуарною планкою.
Справедливості заради зазначу, що і Стецько, і Голохвастов - пошли їм, Боже, довгих років життя - з вітчизняних сцен надовго не зникають, вони там прописані постійно, майже у кожній репертуарній афіші. Бо "Сватання на Гончарівці" та "За двома зайцями" - українська класика, наші найпопулярніші та найзатребуваніші комедії, починаючи ще з давніх часів...
Тим часом, на "західному" театральному напрямку очікується чимало цікавих серйозних проєктів.
Львівський театр імені Леся Курбаса, театр філософський та інтелектуальний, звернеться до твору давньогрецького філософа Платона "Бенкет" - режисер Володимир Кучинський обіцяє нову сценічну версію твору, до якого вже звертався раніше. Театр також працюватиме над текстами Ніцше та Кліма.
Сусіди курбасівців - Національний театр імені Марії Заньковецької - для широкого кола своїх шанувальників готуватиме два касових блокбастери. "Конотопську відьму" Г. Квітки-Основ'яненка у постановці Вадима Сікорського та виставу "Хай живе Бушон!" за п’єсою Ж. Делль у постановці київського режисера Ігоря Матіїва.
Заньківчанин Вадим Сікорський, тим часом, також поставить нову виставу у Чернівцях, про що кажуть актори театру імені О. Кобилянської. Вибір режисера і театру - п’єса" Ніч на полонині" Олександра Олеся.
Художній лідер західного театрального напрямку - Франківський Національний театр імені І. Франка - приступає до розробки нової версії "Ромео і Джульєтти". Режисер Ростислав Держипільський. Композитори - Роман Григорів та Ілля Разумейко. Композитори вже повідомили у ЗМІ, що цей новий проєкт - продовження Франківської "Шекспіріади" (після успіху експериментального "Гамлета" у підвалі), а щодо музики до нової вистави - " Ми обрали постбароковий шлях!".
Очевидно, велика шекспірівська трагедія про велике кохання під час чуми стане сценічним трендом 2021 року. Вінницький театр імені Миколи Садовського також приступає до роботи над "Ромео і Джульєттою". Режисер - Тарас Мазур, композитор - В’ячеслав Назаров.
Тепер ближче до центру.
Що ж у столиці?
Національна опера України не втрачає надії реалізувати раніше анонсований проєкт - "Травіата" Дж. Верді (режисер Анатолій Солов’яненко). Національна оперета також має повернути фанатам Оскара Вайлда свій давно анонсований проєкт, це україно-угорський мюзикл "Доріан Грей" (режисер Богдан Струтинський).
Національний театр імені Лесі Українки теж, очевидно, планує довести до глядача виставу про Володимира Маяковського ("Облако в штанах"), над виставою ще до карантину почав працювати литовський режисер Йонас Вайткус. А потім закрили кордони і т. д.
У Театрі драми і комедії на Лівому березі Дніпра щойно анонсував свою нову постановку, мабуть, найактивніший та найрезультативніший український режисер Максим Голенко. Це "Ерендіра" за твором Маркеса - блискучий літературний матеріал, скажу вам чесно, бо сам колись читав.
Максим Голенко також стане художнім керівником проєкту "Загнаних коней пристрілюють, чи не так?" на сцені Одеського Українського театру їм. В. Василька (режисер Павло Івлюшкін). В основі - однойменний роман Хораса Маккоя, який раніше, ще 1969 року, став основою сценарію до фільму Сідні Поллака з Джейн Фонда у головній ролі. Історія про виснажливий данс-марафон у США в часи Великої депресіі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Київський театр Актор анонсував постановку "Вишневого саду" Чехова, у головній ролі - Олеся Власова (режисер Слава Жила).
Важливо зауважити, що 2021-й - рік 150-річчя Лесі Українки. Національний театр ім. Івана Франка у лютому готує прем’єру "Кассандри" на основі твору Лесі (режисер Давид Петросян). На сцені франківців у наступному році чекають також "Пера Гюнта", знамениту п’єсу Генріка Ібсена ставить Іван Уривський, у ролі Пера - Остап Ступка та Олександр Форманчук, матір Озе зіграє народна артистка України Наталія Сумська.