Перемога Джамали на "Євробаченні-2016" її пісня "1944" змусила західні ЗМІ по-новому подивитися на анексію Криму крізь призму іншої трагедії – радянської депортації кримських татар, організованою попередником Путіна – Сталіним.
Так, британська газета The Guardian розмістила фото Джамали на першій смузі з заголовком: "Ти слухаєш, Путін?". "Європейці можуть показати, що вони "не байдужі до страждань" в Криму, який був анексований Росією, голосуючи за Україну на конкурсі Євробачення", – пише The Guardian.
Видання підкреслює, що історичний контекст пісні "1944" стосується не лише теми депортації кримських татар, але й нинішньої ситуації на півострові. У статті приділено увагу політичної ситуації в окупованому Росією Криму та репресій відносно кримських татар.
Впливова американська газета The Washington Post з посиланням на АР зазначає: "Серед пісень про любов і пристрасть пісня Джамали явно виділялася. В сумному тексті згадується, як кримські татари, в тому числі її прабабуся, були депортовані в Середню Азію в 1944 році режимом Йосипа Сталіна під час Другої світової війни".
Акцент на темі Криму, проти російської анексії якого в 2014 році виступала татарська меншина, можна було б вважати ударом по Москві, продовжує видання. Втім "Джамала наполягла, що пісня не містить ніякого політичного підтексту, і організатори конкурсу погодилися".
Американське видання The New York Times з посиланням на Reuters передбачає, що Джамала може стати однією з найбільш суперечливих переможниць в історії конкурсу.
"У той час, як публічне голосування вже давно зіпсоване політичною орієнтацією країн-конкурентів, пісні не можуть бути політичними, втім, виступ Джамали, здавалося, впритул підійшло до порушення цього правила", - підкреслює газета. У той же час, продовжує автор, організатор заходу – Європейський мовний союз – зазначив, що композиція не містить політичних висловлювань.
Центральний американський телеканал CNN свій матеріал побудував на тлі реакції в російській середовищі.
"Вона співала "1944" - пісню про депортацію кримських татар Радянським Союзом за наказом Йосипа Сталіна. Її виступ також вважається сильним докором військового вторгнення президента Росії Володимира Путіна в Україну у 2014 році, як пишуть європейські ЗМІ", - йдеться в матеріалі.
До того ж, зазначає телеканал, Росія анексувала Крим. "Російські державні ЗМІ цього тижня назвали пісню антиросійською. Москва заявила, що правила Євробачення були порушені", - продовжується далі. Тим не менш, організатори конкурсу підтвердили, що пісня не йде врозріз з правилами, підкреслив телеканал.
Видання Mashable зазначає, що Україна виграє з потужним політичним виступом, націленим прямо на Росію. І одночасно нагадує, що перемогу Джамалі принесли саме голоси глядачів.
Американське видання CBS News зазначає, що 1944 - це "... незвичайний вибір для кітчевого поп-фесту".
Іспанське видання El Pais лише побіжно згадує про спробу Росії зняти з конкурсу пісню українки. Це чи не єдине європейське ЗМІ, яке не згадує в статті про перемогу Джамали анексію Криму.
Нагадаємо, українська співачка Джамала перемогла у фіналі "Євробачення 2016" з піснею "1944". Конкурс проходив у суботу в Стокгольмі (Швеція). За результатами голосування національних журі країн-учасниць Євробачення-2016 і смс-голосування глядачів Джамала набрала 534 бали. Також до трійки увійшли представники Австралії та Росії. Причому, саме за Сергія Лазарєва українці віддали найбільшу кількість голосів.