Національний музей історії України зробив доступною онлайн-виставку «Пектораль. Знахідка століття», присвячену золотій нагрудній прикрасі, яка була виявлена в кургані Товста Могила на Дніпропетровщині.
Виставку відкрили 30 липня 2021 року на честь 50-річчя завершення робіт у кургані. У ній представлені речі, знайдені під час розкопок. Частина предметів належить колекції Національного музею історії України, частину – передав Інститут археології НАН України.
На виставці показані найцікавіші знахідки, а також передали атмосферу розкопок, етапи досліджень та враження керівника експедиції Бориса Мозолевського від знахідок, які він записав у польовому щоденнику. Заключний розділ присвятили Мозолевському та показали вплив Пекторалі на сучасне українське мистецтво.
Мозолевський знайшов золоту пектораль 21 червня 1971 року. Це прикраса скіфського аристократа, яку поховали разом з ним у IV столітті до нашої ери. Вона стала однією з візитівок України у світі.
Виставка доступна онлайн за посиланням.
Як зазначає "НВ", Скарбниця Національного музею історії України проголосила 21 червня Днем пекторалі. Інститут планує щорічно відзначати цей день культурними подіями та просвітницькими проєктами, присвяченими коштовності.
Раніше міжнародна група фахівців дійшла висновку, що Росія цілеспрямовано займається контрабандою цінностей з України. Значною мірою крадіжки зосереджені вивезенні з нашої країни скіфського золота.