Виповнюється 100 років з дня народження видатного режисера та актора, який у кіно зіграв Шевченка та Франка

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Виповнюється 100 років з дня народження видатного режисера та актора, який у кіно зіграв Шевченка та Франка 1951-го Сергій Бондарчук зіграв Шевченка © Кино-театр.ru
Сергій Бондарчук народився у селищі в Херсонській області.

25 вересня виповнюється 100 років з дня народження Сергія Бондарчука – радянського режисера та актора, який народився в Україні. Найбільше він відомий як режисер екранізації культового роману Льва Толстого «Війна та мир».

Народився Бондарчук 1920-го року в селищі Білозерці на Херсонщині. У 1948 році він закінчив ВДІК, того ж року дебютував у кіно, зігравши у фільмі «Молода гвардія». Широке визнання акторові принесла провідна роль у фільмі «Тарас Шевченко» 1951 року, за яку його відзначили Сталінською (Державною) премією.

У 1959 році Бондарчук дебютував як режисер з фільмом «Доля людини». А епохальною подією стала чотирисерійна стрічка «Війна і мир», за яку Бондарчук отримав низку премій на різноманітних кінофестивалях. 1968 року картина отримала «Оскар» як «Найкращий іноземний фільм». Бондарчук виступив не тільки режисером фільму, він також зіграв роль П’єра Безухова та написав сценарій.

1982 року Бондарчук отримав Міжнародну премію Академії Сімба, яка підкреслила його внесок у традиції європейського кіно.

«Постать Сергія Федоровича  Бондарчука - водночас монументальна і драматична. На старті кінокар’єри його активно підтримувала влада, а під завісу кар’єри, в часи перебудови, він потрапив в опалу -  його, як метра та видатного кінорежисера, навіть не запросили на  черговий революційний 5-й з’їзд кінематографістів СРСР, а згодом  нищили на чому світ стоїть його екранізацію «Тихого Дону», хоча цей кіносеріал, став заручником економічних маневрів європейських продюсерів, а монтаж здійснював не Сергій Федорович, а його син Федір.

З Україною Сергій Бондарчук кровно пов’язаний не тільки місцем свого народження, а це Херсонщина, село Білозерка. Він  - єдиний актор, який втілив  у 50-ті на кіноекрані образи двох геніїв українського народу - Тараса Шевченка (у фільмі Ігоря Савченка, 1951-й) та Івана Франка у байопіку, який знімав 1955-го Тимофій Левчук.

У 70-ті Бондарчук прийняв пропозицію українського режисера Миколи Мащенка і зіграв кардинала Монтанеллі в екранізації «Овода» на кіностудії імені Олександра Довженка.

Про Бондарчука завжди тепло  згадував і  Богдан Ступка, який зіграв роль Олександра Керенського у фільмі Сергія Федоровича  «Червоні дзвони» (1982).

В історії світового кіно Сергій Бондарчук залишиться назавжди, як автор масштабної екранізації «Війни і миру» (1966) за романом Льва Толстого та міжнародного кінопроєкту «Ватерлоо» (1970), а також емоційної та пронизливої екранізації оповідання Шолохова – «Доля людини» (1959).

Талант і масштаб Бондарчука-режисера не поступався масштабу Бондарчука-актора, якщо згадати його ролі Отелло, Монтанеллі, Тараса Шевченка, П’єра Безухова, доктора Астрова, Бориса Годунова», - прокоментував театральний оглядач ZN.UA Олег Вергеліс.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі