Сьогодні Апеляційний суд Амстердама прийняв рішення на користь України у справі "скіфського золота". Про це повідомляє "Уніан".
"Суд вирішив, що кримські артефакти мають бути передані державі Україна, тому що вони є частиною культурної спадщини держави Україна", - йдеться у рішенні.
Поки що вони будуть знаходитися в Нідерландах, адже сторони ще можуть подати апеляції. Оскаржити рішення в суді мають право протягом наступних трьох місяців. Після цього може минути ще цілий рік, перш ніж Верховний суд прийме остаточне рішення.
За те, що музей Алларда Пірсона буде зберігати артефакти, наша країна повинна заплатити ще 11 тисяч євро. На додачу суд постановив, що музеї Криму повинен заплатити Україні та музею у Нідерландах 2 800 євро відшкодування видатків.
На таке рішення суду Амстердама вже відреагував президент України Володимир Зеленський. На своїй сторінці у Твіттер він подякував усім причетним.
"Ми завжди повертаємо своє. Спочатку повернемо "скіфське золото", а потім і Крим", - прокоментував Зеленський.
Довгоочікувана перемога ?? в суді Амстердама! «Скіфське золото» повернеться до України. Вдячний суду за справедливе рішення, а командам @minjust_gov_ua, @MFA_Ukraine та @MKIPUkraine за результат. Ми завжди повертаємо своє. Спочатку повернемо «скіфське золото», а потім і Крим.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) October 26, 2021
Та названі президентом структури - не єдині, хто представляв інтереси України у цій справі. Цим займалася й спільна юридична команда Мін'юсту та Мінкульту, адвокатів з голландської юридичної фірми "Bergh Stoop & Sanders" та українського адвокатського об’єднання “Сергій Козьяков та Партнери“. Туди входять Андрій Карнаухов, Андрій Пилипенко та Олена Гладюк.
"Саме застосування норм внутрішнього (українського) законодавства, що регулює спірні відносини щодо музейних колекцій, було прийняте судом як основний аргумент при прийнятті рішення. Такими нормами, зокрема, є Положення про Музейний фонд України, затверджене КМУ, а також Наказ 292 Міністерства культури України, яким був визначений порядок передачі спірних музейних предметів з Амстердама до Києва", - пояснили рішення суду представники об'єднання "Сергій Козьяков та Партнери".
Нагадаємо, у грудні 2016 року Окружний суд Амстердама ухвалив рішення про повернення експонатів кримських музеїв в Україну.
Однак навесні 2017 року Росія за участі кримських музеїв оскаржила рішення в Апеляційному суді.
11 березня 2019 року розпочалися слухання справи щодо повернення в Україну "скіфського золота" в Апеляційному суді Амстердама.