У Стокгольмі триває Нобелівський тиждень, за результатами якого стануть відомі володарі цьогорічної престижної нагороди. Вже було названо імена володарів премії в галузі медицини, фізики та хімії. Традиційно четвертим назвали ім'я володаря Нобелівської премії з літератури.
Цього року її отримає норвезький автор Йон Фоссе із формулюванням "за його новаторські п'єси та прозу, в яких висловлюється невимовне".
BREAKING NEWS
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 5, 2023
The 2023 #NobelPrize in Literature є нагородженим до Norwegian author Jon Fosse “для його innovative plays and prose which give voice to the unsayable.” pic.twitter.com/dhJgGUawMl
Фоссе народився 1959 року, як письменник дебютував 1983 року романом "Червоне, чорне". У 1994 році була опублікована його перша п'єса "І ніколи нас не розлучити".
Європейську славу автору як драматургу принесла постановка його п'єси "Хтось збирається прийти" 1999 року, яку у Парижі представив Клод Режі.
"Навіть у цьому ранньому творі, з його темами страшного очікування та руйнівних ревнощів, незвичайність Фосса цілком очевидна. У своєму радикальному скороченні мови та драматичної дії він виражає найсильніші людські емоції тривоги та безсилля в найпростіших повсякденних термінах. Саме завдяки цій здатності викликати у людини втрату орієнтації і тому, як це парадоксально може забезпечити доступ до глибшого досвіду, близького до божественного, його стали вважати головним новатором у сучасному театрі", - йдеться у заяві Нобелівського комітету.
Там також зазначили, що у творах Фоссе поєднує "сильні місцеві зв'язки, як лінгвістичні, так і географічні, з модерністськими мистецькими прийомами". Але є в його роботах і "велика теплота і гумор, а також наївна вразливість до його різких образів людського досвіду".
Фоссе неодноразово ставав володарем театральних та літературних премій. Зокрема, 1996 року він отримав премію Ібсена, а 2007 - премію Шведської академії.
Нагадаємо, минулого року Нобелівську премію з літератури отримала французька письменниця Анні Ерно з формулюванням «за мужність та клінічну гостроту, з якою вона розкриває коріння, відчуження та колективні обмеження особистої пам'яті».