У вересні 2017 року розпочинає свою роботу Фонд гуманітарного розвитку України, що створеним для фінансової та нематеріальної підтримки проектів українських громад у сферах культури, освіти, спорту, збереження архітектурної спадщини та усіх інших гуманітарних галузей.
Президентом Фонду стала Наталія Заболотна.
Пані Заболотна у 2010-2016 роках очолювала Мистецький Арсенал, який за цей час перетворився зі скандального перманентного будівництва на одну з найвизначніших державних культурних інституцій України.
У 2006-2010 роках була директором Українського дому.
З 2007 року Наталія Заболотна є видавцем мистецького альманаху Art Ukraine. Восени минулого року пані Заболотна відкрила в Києві однойменні галерею сучасного українського мистецтва та фундацію Art Ukraine Foundation.
Протягом останнього десятиліття Наталія Заболотна започаткувала та втілила десятки міжнародних та всеукраїнських культурно-мистецьких проектів – серед яких перша київська бієнале сучасного мистецтва ARSENALE-2012, "Книжковий Арсенал", форум Art Kyiv Contemporary, Великий скульптурний салон, "Арсенал добрих справ" та інші.
За словами пані Заболотної, головною причиною створення Фонду гуманітарного розвитку України стала межа загально-культурного та гуманітарного дефолту, до якої сьогодні підійшла Україна. Робота Фонду буде альтернативою тій малоефективній та деструктивній політиці в гуманітарній галузі, що її проводять державні відомства та агенції.
"Населення України стрімко зменшується, в той час як наші показники в сумнівних рейтингах дитячого алкоголізму, наркоманії, паління, ВІЛ та злочинності стають все більш вражаючими. Наші землі стають територіями - де знищуються історичні пам'ятки століть, невпинно закриваються бібліотеки, а замість культурних інституцій, шкіл мистецтва та спорту, сільських клубів та книжкових крамниць зростають дешеві "наливайки" та нелегальні казино", - розповіла пані Заболотна.
Каталізатором створення Фонду гуманітарного розвитку стали досягнення громадської ініціативи #SOSмайбутнє, започаткованої у березні 2017 року Наталією Заболотною. Ініціатива провадиться за підтримки численних однодумців, активних співгромадян. Від самого початку її партнерами є Київський офіс Інституту Кеннана та Інституту суспільно-економічних досліджень.
Протягом декількох місяців до ініціативи долучилися тисячі волонтерів та активістів з різних куточків країни. Ця "народна інвентаризація" не лише показала катастрофічну реальність гуманітарної сфери в нашій державі, але й поклала початок реальним змінам. В комунікації з громадами, місцевою владою, бізнесом та благодійниками ініціатори #SOSмайбутнє та засновники Фонду гуманітарного розвитку почали порятунок об'єктів соціокультурної сфери, яких реально потребує суспільство.
В перші ж дні до платформи #SOSмайбутнє доєдналися десятки відомих українців, серед яких Мирослав Попович, Роман Балаян, Віталій Кличко, Сергій Жадан, Мішель Терещенко, Григорій Грабович, Іван Драч, Олег Скрипка, Лариса Мудрак, Ніна Матвієнко, Сергій Фоменко та інші. Ініціативу #SOSмайбутнє підтримали впливові дипломати, серед яких Пабло Матеу, представник Агентства ООН у справах біженців в Україні; Хьюг Мінгареллі, Посол Європейського Союзу; Шегекі Сумі, Посол Японії в Україні; інші. Спільно з союзниками платформи − агенцією цифрових комунікацій Volta − був створений онлайн-реєстр #SOSмайбутнє: перша в Україні відкрита інтерактивна мапа, на якій громадяни можуть самостійно фіксувати будівлі й заклади, доля яких їх непокоїть.
Після створення онлайн-реєстру ініціатива #SOSмайбутнє перейшла до фандрайзингу для проектів гуманітарного напрямку. Так, у липні був проведений благодійний аукціон для збору коштів на користь спортивного клубу "Спарта", що у м. Каневі. "Спарта", незважаючи на "неспортивні" умови (клуб знаходиться у підвалі багатоповерхового житлового будинку) та відсутність професійного інвентарю, вже два десятиліття готує чемпіонів українських та міжнародних змагань. Ініціативі #SOSмайбутнє вдалося зібрати 300 000 гривень, на які вже у вересні в "Спарті" відбулася довгоочікувана реновація. Наразі розпочато роботи по відновленню басейну Чайка, якій після проведеного Ініціативою #SOSмайбутнє форуму "Let's Create Our Future Together" під егідою мера Віталія Кличка виніс в головні пріоритети на 2018 рік. Серед найближчих завдань Фонду є збір коштів на реставрацію та відновлення Будинку М. Леонтовича (с. Шершні, Вінницької обл.) та участь у створенні Музею старого міста на Поштовій площі.
Новостворений Фонд гуманітарного розвитку України продовжуватиме політику відродження здорової, сильної, культурної та високоосвіченої країни.
"Якщо платформа #SOSмайбутнє була покликана оголити нерв суспільства, привернувши увагу до гарячих точок на культурній мапі України, то місією Фонду є конструкція альтернативного майбутнього", − зазначила Наталія Заболотна.
Фонд самостійно генеруватиме та збиратиме від українських громад, активістів і професійних спільнот пропозиції проектів, що ведуть до змін гуманітарної еко-системи регіонів та країни в цілому.
Проекти стосуватимуться модернізації суспільного простору міст та селищ, розвитку культурної та туристичної інфраструктури, збереження історичної спадщини, сприяння створенню культурного продукту. Головною вимогою при відборі проектів стане їхній потенціал до сталого гуманітарного та економічного розвитку конкретної громади. Проекти мають бути вагомими у примноженні культурного капіталу країни, нести репутаційне значення.
Фонд шукатиме належне фінансування на реалізацію цих проектів серед донорів - міжнародних організацій та українських меценатів - а також надаватиме громадам необхідну менеджерську підтримку.
За словами президента Фонду, він проваджуватиме ту стратегію гуманітарного розвитку, якої громадянське суспільство вимагало від держави після оновлення парламенту у 2014-му році.
"Два роки тому фахівцями гуманітарної галузі був розроблений законопроект про Державний фонд гуманітарного розвитку України, який забезпечував би функціонування цієї сфери за зразками Великобританії та Естонії. Законопроект був зареєстрований у Верховній Раді - але голосування по ньому було провалене через політичні інтриги тих, хто ставиться до своїх співгромадян як до біомаси і не хоче забезпечувати їх можливостями сучасної освіти чи розвитку у глобальній культурній системі координат. Як наслідок, гуманітарна реформа в Україні не відбулась і реальний стан гуманітарної сфери є катастрофічним.
Сьогодні ми вже не маємо права на самозаспокоєння пустими мантрами політиків про "патріотизм", "реформи" та "європейськість", або на очікування чергових виборів та зміни влади. Сьогодні нашу молодь держава "законодавчо" спонукає, здебільшого, проводити свої дні у забутті алкогольного угару, наркотиків та хабів "національних лотерей". Наше завдання - взяти ситуацію в свої руки і забезпечити громадян України (в тому числі, й прийдешніх поколінь) можливостями персонального, освітнього, професійного розвитку. Національна ідея не може народитися в кабінетах чиновників. Її здатні створити лише громадяни − своєю небайдужістю та активною життєвою позицією. Це і є шлях до майбутнього без префіксу SOS", - підкреслила Наталія Заболотна.
Найближчим часом на сайті Фонду гуманітарного розвитку України буде запущено функціонал, який дозволить подавати заявки на грантову підтримку. Також незабаром будуть оголошені ключові донори Фонду та його стратегічні проекти.