Нащадки австрійського поета Райнера Марії Рільке передали тисячі анотованих листів і книг Німецькому літературному архіву. Майже 100 років ці документи перебували в руках спадкоємців великого лірика. «Це надбання століття», — не приховує захоплення глава літературного архіву Марбаха в Німеччині, який є найбільшою такого роду установою в країні.
Заклад придбав тисячі коментованих листів і книг великого австрійського лірика Райнера Марії Рільке, які майже 100 років перебували в руках його спадкоємців. Директор Сандра Ріхтер відмовилася розкрити суму, сплачену державними установами та фондами за цю угоду, укладену під грифом конфіденційності з трьома правнучками поета, передає France Info.
Райнер Марія Рільке, народжений у Празі, є одним із найвідоміших німецькомовних письменників у світі, поряд із Гете, Шиллером і Кафкою. Загалом спадок складається з понад 10 000 листів, написаних митцем, близько 8 800 листів від його адресантів, у тому числі від його великого кохання, психоаналітика та письменниці Лу Андреас-Саломе, або навіть від французького поета Поля Валері, його друга.
Стосунками Лу Саломе, яка під керівництвом Зигмунда Фройда стала першою жінкою-психоаналітиком, з Рільке, а також з філософом Фридрихом Ніцше, присвячений фільм 2016 року. При цьому у стрічці поет зображений як доволі крихка, ніжна і вразлива особистість.
"Яким побачили Київ у 1900 році Рільке та Лу і чому у Райнера виникла мрія жити тут?" Звідки бере початок ідея потрійного союзу «вільних духом», озвучена Лу як контрпропозиція освідченню від Ніцше та Пауля Ре? Якою є реальна історія скандального люцернського фото 1882 року?", – на ці та інші питання намагалася відповісти українська філософ Лариса Гармаш на нещодавній лекції для Plato's Cave.
Вищезгадана ж виставка в Марбаху запланована на грудень 2026 року. До неї додано понад 470 книжок, прокоментованих Рільке, який був чудовим читачем і перекладачем. Також є 131 досі невідомий малюнок і понад 300 фотографій усіх етапів його життя, уточнюють в Архіві.
Ці документи зберігалися у матері Рільке, а потім у його нащадків. Раніше отримувати на руки їх могли лише дослідники за запитом. Архів хоче показати їх публіці за допомогою «великої виставки» з нагоди 150-річчя від дня народження Райнера Марії Рільке 4 грудня 2025 року та 100-річч від я його смерті, 29 грудня 2026 року.