Про це сьогодні пише Financial Times, нагадуючи, що події фільму розгортаються в невеличкому містечку біля Баренцового моря. Головний герой автомеханік Коля багато матюкається і живе нещасним життям. Одного дня справи стають ще гіршими. І корумпована місцева влада без відома головного героя вирішує відібрати у нього все майно і продати приватному бізнесу.
Звягінцев запевняє, що не хотів зображати в кінофільмі саме Росію. На його думку, історія, зображена в його роботі, універсальна. Стрічка отримала нагороду в Каннах, а також принесла Росії перший "Золотий глобус" з 1968 року. Однак вдома її ще не показали. Прем'єра в Росії перенесена на 5 лютого, за умови, що Звягінцев повирізає деякі сцени. Приміром ті, в яких багато матюків.
Російська православна церква тим часом добивається заборонити показ фільму взагалі. Церковні діячі намагаються змусити місцеві влади відмовити режисеру в дозволі на показ його кіно. Найбільшим критиком "Левіафана" став міністр культури Росії Володимир Мединський, який, до речи, виступив одним із найбільших спонсорів стрічки. Тепер він запевняє, що більше не виділятиме гроші з бюджету Росії на таке кіно, в якому російське життя виглядає безнадійним і беззмістовним. У свою чергу мистецька спільнота Росії хвалить фільм.
"Росія дійсно переживає тяжкі часи. Тому цей фільм з'явився дуже вчасно, він актуальний і чесний. Він показав світові, що ми тут можемо знімати справжнє мистецьке кіно", - вважає кінокритик Даниїл Дондурей.
Критик щоденного видання "Коммерсантъ" додав, що матюки в фільмі звучать як "музика" на фоні похмурої життєвої картинки. Соратник Путіна депутат Сергій Марков похвалив фільм за якість, але назвав його "антиросійським".
"Російський фільм повинен містити багато сцен жорстокості і звірств, а його герої повинні випити багато горілки і матюкатися, щоб його оцінили на міжнародних фестивалях", - прокоментував успіх "Левіафана" Марков.
Поки РПЦ бореться з фільмом, звинувачуючи його в "оскверненні" віри і російської держави, не всі священики притримуються такої позиції. Отець Андрій Кураєв вважає, що стрічка містить дуже хорошу соціальну критику.
"Зрештою, ми ж росіяни, ми можемо говорити і приймати правду, навіть гірку, про нас самих. Це один із секретів нашої російської душі", - сказав священик.
На питання, що він думає про критику на адресу фільму і режисера, Кураєв відповів: "Пушкіна, Грибоєдова, Толстого і Достоєвського звинувачували у тому ж". В цей же час, російського актора можуть позбавити зарплати за роль священика в "Левіафані". Чиновники пригадали актору, що він працює у державному театрі і зарплату отримує від держави, яка зображена у фільму в негативному світлі.