Директор Мелітопольського історико-краєзнавчого музею Лейла Ібрагімова була однією з викрадених російськими військами у березні. Вона розповіла New York Times, як загарбники разом із російськомовним чоловіком у білому лабораторному халаті під дулом пістолета намагалися змусити її привести їх до музейної скарбниці скіфського золота, яка була схована на зберігання.
Також були заховані у підвалі в коробках інші історичні артефакти, музейники припускали, що їх ніхто не знайде. Вони відмовилися показати місце розташування предметів давнини, але окупанти все одно знайшли їх. Кураторку, яку кримськотатарський активіст Ескендер Барієв упізнав як Галину Кучер, відпустили, але знову викрали, і з того часу її ніхто не бачив, пише The Art Newspaper.
Ібрагімова та Кучер з гордістю говорили про колекцію скіфського золота, коли її експонували у 2017 та 2021 роках: «Вперше те, що було знайдено на території України, залишилося в Україні», — сказала Ібрагімова про золоті вироби, знайдені при археологічних розкопках курганів у Мелітополі 1954 року. «До цього все відправляли до Москви чи Ленінграду».
Нагадаємо, минулого тижня також повідомляли, що серед викрадених музейних шедеврів були й оригінальні роботи Архіпа Куїнджі, художника грецького походження, що народився у Маріуполі у 19 столітті. Міська рада Маріуполя повідомила, що «більше 2000 унікальних експонатів» були розграбовані з міських музеїв «рашистами» — нині загальноприйнятий термін, що поєднує слова «російський» і «фашист», у тому числі « Євангеліє 1811 року, створене спеціально в Венеції для греків Маріуполя».