Концерт «Дотик Янгола»: Маємо нагадувати суспільству, що війна за нашу свободу триває

ZN.UA
Поділитися
Концерт «Дотик Янгола»: Маємо нагадувати суспільству, що війна за нашу свободу триває © Національний ансамбль солістів «Київська камерата»

Благодійний концерт «Дотик Янгола» Національного ансамблю солістів «Київська камерата» за участю британського віолончеліста Коліна Карра за сприяння «Дому Майстер Клас» та фестивалю Bouquet Kyiv Stage — на підтримку професійних музикантів, які доєдналися до лав ЗСУ, й тих, що постраждали через війну, — відбудеться 27 жовтня о 19:00 у Національному заповіднику «Софія Київська».

Скрипальки Ольга Рукавішнікова та Анастасія Полуденна, альтист Володимир Пономарьов, бандурист Олег Слободян, тромбоніст Роман Усенко та багато інших професійних музикантів захищають нашу країну, весь цивілізований світ зі зброєю в руках із перших днів повномасштабної війни.

Музичний світ не тільки України, а й загалом дуже тісний. Відома скрипалька, очільниця «Київської камерати», ініціаторка благодійного концерту «Дотик Янгола» Богдана Півненко особисто знає вищезгаданих професійних музикантів, які добровольцями доєдналися до лав ЗСУ. «Тому для нас, тих, хто в тилу, так важливо регулярно організовувати благодійні концерти, — наголошує Богдана. — По-перше, через палке бажання підтримати колег-музикантів, які стали захисниками та захисницями й які постраждали через війну. Як, наприклад, блискуча скрипалька Ольга Рукавішнікова. Оля була важко поранена, контужена, перебувала в реанімації. Однак після кількох місяців лікування та реабілітації, без одного ока повернулася у стрій. А інший наш колега, музичний керівник Львівської національної опери Іван Чередніченко, втратив батьків — їх розстріляли росіяни під час окупації Ірпеня, зруйнували дім, у якому Іван народився та який будував іще його дід. Отже, справа честі — підтримувати колег і матеріально, й морально! А, по-друге, й це вкрай важливо, маємо всіляко, зокрема концертами, нагадувати нашому суспільству, що війна за нашу свободу триває. І зарано так розслаблятися, як дехто дозволяє собі в тилу. Тому основна ідея нашого заходу — нагадати, що нас усіх захищають такі самі люди, як ми, й вони потребують нашої уваги, допомоги. І ми маємо єднатися, гуртуватися. Виклик війною можемо подолати тільки разом!»

Національний ансамбль солістів «Київська камерата»

Концерт має символічну назву — «Дотик Янгола», запозичену в однойменної Одинадцятої камерної симфонії видатного українського композитора Євгена Станковича. Такою назвою підкреслено життєдайну силу мистецтва та музики в складний період випробувань, які проходить наша країна. Цитуючи музикознавицю Олену Корчову: «Музика Станковича — і про війну людини з самою собою, про боротьбу однозначно людського й іншого, того, що віддаляє нас від порогу людяності. Цю внутрішню моральну війну час від часу веде кожний із нас, однак нині вона вийшла назовні, стала глобальною битвою цінностей, в яку так чи інакше втягнуто всю цивілізацію. У цьому сенсі музика Станковича потрібна сьогодні як ніколи».

Крім потужної музики нашого сучасника Євгена Станковича, до програми концерту увійшли одні з найкращих зразків української музики та світової західноєвропейської класики: Сюїта для віолончелі соло Йогана Себастьяна Баха; Концерт для віолончелі з оркестром до-мажор Йозефа Гайдна; Увертюра та два танці («Танець духів» і «Танець фурій») із опери «Алкід» Дмитра Бортнянського; «Хорал» Ганни Гаврилець і гімн-реквієм «Місто Марії» Золтана Алмаші.

Твір «Місто Марії», що з’явився 2022 року, за своїми сенсами може стати ідейним епіграфом до мистецької благодійної акції «Дотик Янгола». «Це перший мій твір, який я написав після повномасштабного вторгнення, — розповідає Золтан Алмаші. — Я довго не міг нічого писати, думав, що музика в мені вмерла. Яка може бути музика, коли таке відбувається навкруги? Але потім я зрозумів, що треба жити далі й намагатись робити те, що я вмію. Я зрозумів, що новий твір має бути про Маріуполь... Мені в цьому творі дуже важливо було закарбувати в назві, у присвяті слово «Маріуполь», щоб люди, які відкриватимуть ці ноти, змогли прочитати ці слова й запитати: «А що це таке? Що відбувалось у цьому Маріуполі?». Так, люди схильні все дуже швидко забувати, але такого забувати не можна!»

Й аби скрізь люди не забували, що точиться велика війна за справедливість, до нас приїжджають відомі в світі особистості. У концерті в «Софії Київській» візьме участь зірковий віолончеліст Колін Карр. Британський музикант грає з провідними оркестрами світу, серед яких — Royal Concertgebouw Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, BBC Symphony Orchestra та ін. Серед диригентів, із якими він працював, — Саймон Реттл, Шарль Дютуа, Марк Елдер, сер Невілл Маррінер. Карр був постійним гостем на концертах BBC Proms. Британець приїздить до України вперше. «Коли мене запитали, чи було б мені цікаво зіграти концерти з такою шляхетною метою в Україні, — ділиться Колін Карр, — я одразу зрозумів, що це важливо, що маю погодитися, бо охопила тиха радість, що таким чином зможу зробити свій внесок. Народ України є невинною жертвою безглуздої війни. Це жахливо, що українці страждають, втрачають родини і друзів, змушені залишати свої домівки, що їх оточують потрясіння і руйнування... Як можна не хотіти допомогти?!»

Концертний тур Коліна Карра в Києві на підтримку жертв війни спонсорує американська неприбуткова організація The Humanity Funds, яка реалізує численні програми в Україні спільно з місцевими партнерами. Отже, 27 жовтня уславлений музикант візьме участь у благодійному концерті «Дотик Янгола», а 28 жовтня зіграє сольний благодійний концерт на користь найбільшої дитячої лікарні в Україні «Охматдит».

Благодійний концерт «Дотик Янгола» відбудеться за підтримки культурного центру «Дім Майстер Клас» та фестивалю Bouquet Kyiv Stage. Співзасновниця центру та фестивалю Ірина Буданська впевнена у своїй мотивації сприяти проведенню таких заходів: «Війна, яка зараз точиться в Україні, — це ж не війна за території, а боротьба за цінності. Це боротьба Свободи проти насильства, цивілізованого світоустрою проти середньовічного варварства. І під час цієї кровопролитної війни дуже важливо зберегти в собі Людину. Триває війна Людей із нелюдами. Культура у формуванні цінностей відіграє ключову роль, а під час війни набуває першочергового значення. Бо саме культура робить людину Людиною, визначає її вчинки, мотивацію, духовний розвиток. Музика, зокрема класична, є універсальною мовою і засобом духовного зростання. Тому що більше розвинена Людина й суспільство духовно, то більше шансів здобути Перемогу в цій війні. А такі проєкти — це невеличкі кроки, які ми робимо, як і всі українці, кожен у своїй сфері, щоденно для наближення нашої Перемоги — перемоги Світла над суцільним злом».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі