У Києві відкрився всеукраїнський конкурс хорових колективів #ЩедрикФест, присвячений столітньому ювілею Української республіканської Капели під керівництвом Олександра Кошиця. Ініціатори та організатори події не випадково обрали для неї мистецький салон Київського національного Університету ім. Тараса Шевченка. Саме у цих стінах у 1916 році відбулося перше публічне хорове виконання "Щедрика", яке принесло Миколі Леонтовичу визнання і славу. Тоді подільську щедрівку, над обробкою якої композитор працював упродовж шести років, із кількома повтореннями на "біс" проспівав хор Київського університету, яким диригував Микола Леонтович.
Ця подія дала старт для вже понад столітньої тріумфальної мандрівки української Різдвяної пісні країнами і континентами. Згодом у 1919-1924 роках відбулися безпрецедентні гастролі Капели, яка представляла Українську народну республіку, 18 країнами Європи та Америки - перший проект культурної дипломатії в історії України. Сьогодні, століття потому, перед Україною знову постало питання збереження незалежності та міжнародного визнання. Тому, власне, хор-переможець #ЩедрикФесту і повторить цей тур у 2019 році. Австрія, Бельгія, Великобританія, Німеччина, Франція, Чехія, Швейцарія, Канада та США - на честь 100-річчя Капели і світового тріумфу "Щедрика".
Конкурс проходитиме у двох містах - Києві та Покровську Донецької області. За підсумками конкурсу у трьох номінаціях буде обрано найкращий український хор, який отримає право здійснити ювілейний тур Європою та Америкою. У відбірковому турі взяли участь 40 хорів з усієї України, з яких було обрано 18 найкращих дитячих та дорослих хорів. Їх виступи плануються також у Маріуполі, Слов'янську, Краматорську, Костянтинівці, Святогірську. Це буде наймасштабніша культурна подія на Донбасі за останні чотири роки.
Детальніше про те, як "Щедрик" Леонтовича став своєрідною візитівкою України у світі, читайте у статті Лариси Семенко для DT.ua "Леонтович, відкритий архів".