Єгиптологи закликають повернути Розетський камінь та погруддя Нефертіті: деталі претензій до Лувру

Поділитися
А також Британського музею та Нового музею в Берліні, які й утримують згадані артефакти. Натомість Лувр приберіг Дендерський зодіак. Це єгипетський барельєф зі стелі пронаоса (портика) каплиці, присвяченої Осірісу.

Всесвітньо відомий єгиптолог і археолог Захі Гавасс закликає три європейські установи повернути культові твори мистецтва, які, за його словами, по праву належать Єгипту. Гавасс планує відновити попередні зусилля на тлі зростаючої хвилі культурної репатріації награбованих об’єктів колоніальної епохи, пише artnet news. 

Останніми місяцями Смітсонівський інститут офіційно схвалив повернення 29 бронзових виробів, Німеччина взяла на себе знаменне зобов’язання повернути Нігерії бронзові вироби Беніну,  а лише кілька тижнів тому Рада мистецтв Англії опублікувала 33-сторінковий звіт із детальним описом заходів для установ Великої  Британії щодо «про активних дій у дусі прозорості, співпраці та справедливості», коли йдеться про вимоги про реституцію (поновлення порушених майнових прав – ред.) та репатріацію.

Існує також давня дискусія щодо мармуру Парфенона, який був вивезений з Акрополя в 19 столітті лордом Елгіном і зараз знаходиться в Британському музеї. Вчений Оксфордського університету висунув ідею створення 3D-друку точної копії, щоб залишити її в Лондоні, а оригінали натомість повернутися до Греції.

 

Гавасс каже, що він розповсюдить петицію, підписану провідними єгипетськими інтелектуалами, посилаючись на важливість скарбів, які він хоче повернути: Розеттський камінь, який знаходиться в Британському музеї в Лондоні; стеля Дендерського зодіаку в Луврі в Парижі; і бюст Нефертіті в Новому музеї Берліна.

«Я вважаю, що ці три предмети унікальні, і їхній дім має бути в Єгипті, — сказав Гавасс. – Ми зібрали всі докази, які доводять, що ці три речі викрадені з Єгипту».

Розеттський камінь, стела, датована 196 роком до н. е., з ієрогліфами, написаними давньоєгипетською, демотичною та давньогрецькою мовами, була виявлена ​​в Мемфісі, Єгипет, у 1799 році французьким офіцером П’єром-Франсуа Бушаром. Коли через два роки армія Наполеона зазнала поразки, британці заволоділи каменем згідно з Александрійським договором, і він перебуває в колекції Британського музею з 1802 року.

Гавасс агітував за повернення об’єктів щонайменше з 2003 року, коли він обіймав посаду генерального секретаря Вищої ради старожитностей, називаючи Розеттський камінь «іконою єгипетської ідентичності». У 2011 році Хавасс просив позичити твори мистецтва для майбутнього Великого Єгипетського музею, але його прохання відхилили.  

У заяві для Art Newspaper Британський музей зазначив: «Відвідувачі можуть побачити Розеттський камінь разом з іншими пам’ятками храму фараонів, а також у ширшому контексті інших стародавніх культур, як культура Риму, Афін та Персії, що дозволяє широкій публіці дослідити цей об’єкт історії». Але відповіді на питання щодо повернення артефакту до Єгипту не надав.

Натомість ні Лувр, ні Державні музеї Берліна взагалі не відповіли на запити про коментарі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі