Фільм "Стомлені сонцем 2: Цитадель" режисера Микити Михалкова не пройшов до шорт-ліста премії Оскар за кращий іноземний фільм.
Кіноакадемія США оголосила шорт-ліст іноземних фільмів. При цьому з року в рік повторюється одне і те саме: серед кандидатів у лауреати обов'язково буде відсутня низка гідних стрічок.
Раніше лонг-ліст складався із 63 фільмів. Всі вони показувалися членам кіноакадемії з середини жовтня по 13 січня. Вони обирали шість стрічок, після чого спеціальний комітет, обраний відносно нещодавно, додав ще три фільми. І все одно у списку є кілька упущень і фільмів, які дивним чином опинилися там.
Шорт-ліст виглядає так:
«Бикоголовий» - Бельгія, режисер Майкл Р. Роскам; «Пан Лазар» - Канада, режисер Філіп Фалардо; «Омар убив мене» - Марокко, режисер Рошді Зем; «Піна: Танець пристрасті» - Німеччина, режисер Вім Вендерс; "Примітка" - Ізраїль, режисер Джозеф Седар; «Розлучення Надера і Сімін» - Іран, режисер Асгар Фархаді; «Суперкласіко» - Данія, режисер Оле Крістіан Мадсен; «Трагедія седік» - Тайвань, режисер Вей Те-Шен; «Вкриті» - Польща, режисер Агнешка Холланд.
24 січня шорт-ліст скоротиться до п'яти претендентів, які і будуть номіновані на «Оскар».
Чотири роки тому кіноакадемія змінила правила відбору іноземних фільмів на «Оскар». Критика на адресу американців посилювалася з кожним роком: все частіше кіноакадеміки не брали до уваги стрічки, відзначені великими європейськими призами і включали невідомих претендентів.
Систему намагалися модернізувати кілька років, але у підсумку питань все одно не уникнути. У результаті зараз діє система, прийнята у 2008 році. Комітет з відбору іноземних фільмів доповнює список з шести стрічок, обраних кіноакадеміками (тепер їх знову більше тридцяти), ще трьома проектами.
І все ж «іноземний» «Оскар» цього року все одно викликає питання. Як у списку з'явилася майже п'ятигодинна стрічка з Тайваню «Трагедія седік», вкрай прохолодно прийнята у Венеції, де вона демонструвалася у конкурсній програмі? Чому проігноровані «Квіти війни» Чжана Імоу? Куди подівся «Туринський кінь», що заслужив Гран-прі Берлінале-2011? Чому відсутня турецька драма «Одного разу в Анатолії», яка отримала в минулому році Великий приз журі Канн? Як датська комедія «Суперкласіко» виявилася в очах американських кіноакадеміків кращою за фінського «Гавра»? Чому проігноровано фестивальний фаворит «І куди ми тепер?» Надін Лабакі, але включена соціальна драма з Марокко?
Зараз же можна припустити, що «Оскар» дістанеться іранській драмі «Розлучення Надера і Сімін», що отримала «Золотого ведмедя» Берлінського кінофестивалю. Втім, повний список номінантів на «Оскар» стане відомий 24 січня, ну а сама церемонія відбудеться 26 лютого.