Euronews: Радянські мозаїки в Україні пройшли шлях від пропаганди до захищених об'єктів – відео

Поділитися
Euronews: Радянські мозаїки в Україні пройшли шлях від пропаганди до захищених об'єктів – відео
Сьогодні неможливо сказати, скільки радянських мозаїк знаходяться в Україні

Радянські мозаїки можна побачити всюди в Україні. Вони є у великих містах і невеликих обласних центрах, на великих будівлях і навіть на автобусних зупинках. Вони почали з'являтися в Україні в 1960-х роках минулого століття під час правління Леоніда Бренева та часто використовувалися як засіб радянської пропаганди, нагадує Euronews.

Мозаїки майже ніколи не реєструвалися, на них не було імені творця. Їх зазвичай сприймали як прикрасу будинків, лікарень, фабрик або шкіл.

Як і соціалістичне мистецтво, мозаїки використовувались для поширення радянської ідеології, зображуючи "ідеальне життя" селян і робітників, прославляючи національних героїв і силу Комуністичної партії.

Попри ідеологічні цілі, деякі художники використовували мозаїку як можливість створити поетичні образи, експериментуючи в стилі та представляючи Україну.

Пострадянська епоха

Після розпаду Радянського Союзу в 1991 році мозаїки були значною мірою занедбані, і сотні з них знищені новими власниками будівель. Вандалізм (і час) також зіграли свою роль.

Сьогодні неможливо сказати, скільки радянських мозаїк знаходиться в Україні, або зареєструвати, скільки з них було знищено.

Мистецтвознавці й звичайні громадяни по всій Україні почали усвідомлювати роль радянського мистецтва в історії країни та тепер намагаються зберегти решту мозаїки.

На київському автовокзалі група художників і волонтерів працює над відновленням мозаїк.

"Це дуже дорогий твір мистецтва, тому що його дуже складно зробити та він містить дорогі елементи. У наш час ніхто не створює такі речі, особливо в Україні. Тому його потрібно зберегти", - пояснює художниця Інга Леві.

"У мене є вільний час. Чому б не зробити це? Якщо не ми, то хто це зробить? Власники будівлі сказали нам, що збережуть мозаїки, тільки якщо ми їх відновимо, тому ми та вирішили почати цю роботу", - додає Дарина Дененберг, волонтерка, що допомагає відновлювати мозаїки в Києві.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі