До 100-річчя Театру Франка в серії "Бібліотека Дзеркала тижня" вийшла книга про знамениту актрису з фільму "За двома зайцями"

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
До 100-річчя Театру Франка в серії Нонна Копержинська у фільмі "За двома зайцями"
1 травня виповнюється 100 років з дня народження Нонни Копержинської.

Сьогодні, 1 травня, виповнюється 100 років з дня народження видатної української актриси Нонни Копержинської. Ювілею актриси, а також 100-річчю театру імені Івана Франка присвячена нова книга, яка нещодавно вийшла у серії "Бібліотека Дзеркала тижня" (спільно з видавництвом журналу "Райдуга") – "Народна артистка. Про Нонну Копержинську".

Автор книги - оглядач ZN.UA, заслужений журналіст України Олег Вергеліс, не один рік займається темою повернення в лоно теперішнього часу багатьох призабутих імен в історіі українського театру. Цій темі присвячена і попередня книга, яка вийшла у серії "Бібліотека Дзеркала тижня" - "Театр, де розбивається серця (нариси про видатних українських акторів 20 століття)".

В "Народній Артистці" є авторська спроба детальніше розповісти про видатну актрису в лещатах тоталітарного репертуару.

Нонна Копержинська народилася 1 травня 1920 року в Києві. У 1938 році вступила до театрального інституту, але навчання закінчила вже після війни. З 1946 року і до кінця життя актриса працювала у театрі імені Франка.

У 1939 році її помітив Олександр Довженко і зняв у фільмі "Щорс". Вдруге артистка з'явилася на великих екранах в "Украденому щасті" (1952), але народна слава до неї прийшла після ролей у фільмах "За двома зайцями" (1961) і "Королева бензоколонки" (1963). Голос видатної акторки впізнавали і любили шанувальники радіовистав "Театр перед мікрофоном".

На сторінках "Народної артистки" - розповідь про популярні і маловідомі ролі Копержинської, спогади митців, які з нею працювали - Таїсія Литвиненко, Тамара Горчинська, Тамара Тимошко, Олег Бійма, інших, використано маловідомі документом архіву Музею Театру Франка, Центрального Архіву літератури і мистецтва України.

- Насправді, матеріалів про цю велику актрису лишилося обмаль, - говорить автор, Олег Вергеліс. - Очевидно, сама актриса не дуже хотіла афішувати своє життя. Але наш борг перед нею і перед українським театром - нагадати не тільки про популярні образи у комедії "Королева бензоколонки" та фільмі "За двома зайцями", але і про значний доробок актриси на театральній сцені. Не дарма сучасники іноді грайливо називали її українською Фаїною Раневською. Саме за високу майстерність у кожному епізоді, за неймовірну переконливість і достовірність у кожному образі.

Моя велика і щира подяка - редакції ZN.UA за розуміння і підтримку цієї роботи, за усвідомлення великого значення культурної пам'яті для нашої країни.

Читачі "Народної артистки", які знаходять цю книжку в інтернет-магазинах( зокрема Yakaboo), лишають добрі і щирі відгуки. І це найбільше щастя.

Дуже давно мені пощастило познайомитися з актрисою. І деякі сюжети з її споминів увійшли у книгу. Але, на жаль, далеко не всі. Тому пам'яті Копержинської присвячено мій прозовий твір, який згодом з'явиться в одному з літературних журналів.

Це оповідання "Стара актриса на роль мільярдерки". Там є і документальна основа (епізоди Голокосту у моїй рідній Білій церкві), є і узагальнений образ старої актриси, яка розповідає незнайомцеві про свої важкі мандри українськими містами у роки війни. Символічно, що 2020-го, у цей складний карантинний рік, переплітаються дві значні дати – 100-річчя Київського Національного театру ім. І. Франка і 100-річчя з дня народження його великої актриси.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі