"Чорна пантера" став хорошим розширенням світу Marvel, але не достатнім - The Economist

Доповнено
Поділитися
"Чорна пантера" став хорошим розширенням світу Marvel, але не достатнім - The Economist Фільм "Чорна пантера" не розкрив до кінця проблему расизму.
Політична складова супергеройського кіно виявилася не настільки радикальною, як могла б.

Космологи, східні і західні, древні і сучасні, час від часу піднімали питання можливості екпиротичного всесвіту, який розширяється, потім звужується у вогні, а потім розширюється знову. Як і більшість ідей щодо космосу, за останні кілька десятиліть ця теж багато разів була вкрадена, прикрашена і перебільшена в цілій низці міфологізованих бріколажів від DC і Marvel.

Однак, це стосується всіх всесвітів, описаних у книгах коміксів, і жодного з тих, які зображує кінематографічний Marvel.

"Чорна пантера", яка стала вже 18-м фільмом від одного з найбільших виробників коміксів в Америці, позначила значне розширення кінематографічного всесвіту у кольоровому вимірі.

Про це пише The Economist, додаючи, що це перший фільм Marvel з темношкірим протагоністом і майже повністю темношкірим акторським складом. Це перша стрічка, яка була знята майже повністю в Африці і зрежисована афроамериканцем Раяном Куглером. Сценарій написав теж Куглер у співавторстві з іншим афроамериканцем Джо Робертом Коулом. Кінематографічний світ Marvel включав темношкірих персонажів і раніше. Але "Чорна пантера" - це новий рівень. Через расовий аспект фільм був дуже очікуваним. Його чекали афроамериканські фани, люди, які стежать за трендами в масовій культурі, і люди, які хотіли побачити, що масова культура і її продукція відображають різноманіття реального життя більш повноцінно.

Все це, вочевидь, зробило свій внесок у великий успіх фільму в прем'єрний тиждень в США, де він зібрав майже 242 мільйони доларів за чотири дні. Це більше, ніж складали касові збори будь-якої стрічки, знятої афроамериканцем. Світові збори "Чорної пантери" вже досягли 400 мільйонів доларів. В кінцевому результаті вони можуть скласти один мільярд.

"Чорна пантера" став хорошим прикладом того, що Marvel вміє робити добре. Акторський склад став одним з найкращих, які студія хоч колись збирала, а історія розвивається досить логічно. Але успіх фільму виходить за межі цього. Супергеройське кіно сьогодні - це один з комерційно домінуючих форм наративу. Тому надзвичайно важливо розширювати коло людей, представлених в таких творах.

Ця важлива зміна у фільмі була проведена дуже обережно. Головний герой Т'Чалла, якого зіграв Чедвік Боузман, був представлений аудиторії в одному з найбільш успішних фільмів Marvel - "Капітан Америка: Громадянська війна". З'явившись в епізоді фільму в образі супергероя Чорна пантера, він таким чином став одним з двох персонажів у серії фільмів, цікавість до яких була випробувана на ходу. Окрім супергероя Чорної пантери, також в історію був введений Людина-павук. Але навряд чи можна його записати до цієї категорії повноцінно, оскільки багато різних кіностудій вже багато разів екранізовували його історію.

Маючи персонажа, якого більшість аудиторії бачила раніше і який має серйозну кар'єру в книгах коміксів, які видавалися майже півстоліття, можна скоротити навантаження на експозицію, оскільки його світ розкритий. Це високотехнологічне королівство Ваканда, у якого є майже нескінченні поставки чудо-матеріалу "вібраніуму", великий панафриканський дух і надзвичайно сильний лідер-жінка.

Конфлікт фільму розготається між Т'Чаллою і його братом Еріком, вихованим не королівським домом у Ваканді, а сиротинцем в Окленді, штат Каліфорнія. Ерік, якого грає Майкл Джордан, хоче використати приховану силу Ваканди для визволення пригноблених расових меншин, зокрема афроамериканців, давши їм велику кількість зброї з вібраніуму, а також технічні поради від війск Ваканди, яких називають "Псами війни".

Фільм як наратив дещо ослаблений, тому що він не досить радикальний. Ерік має хороші сторони за рахунок контрасту з самовдоволеними жителями Ваканди. Але він також психопатичний масовий вбивця, чия політична програма в дусі "Згори все" здається не найкращим способом проявити те, що таємне королівство може запропонувати світу. Більш важливо те, що хоча структурний расизм реального світу став передумовою сюжету, він насправді відсутній в фільмі. Аудиторія не бачить, що змусило Еріка поводитися так, як він це робить. Т'Чаллі ніколи не доводиться визволятися з наручників поліцейського свавілля. Факт, що до расизму вдаються білі люди, не очевидний. Звісно, є другорядний персонаж, білий поганий хлопець - торговець зброєю, який називає темношкірих "дикунами". Але він африкандер. Це пом'якшує висвітлення білого расизму.

В результаті, фільм завдяки своїй політиці представлення різноманітння задовольняє темношкіру аудиторію. Але через своє зображення історії майже нічого не докладає до того, щоб біла аудиторія почувалася некомфортно.

Нагадаємо, що в Україні фільм "Чорна пантера" вийшов у прокат у минулий четвер, 15 лютого. Чорна пантера – цар невеликої, але багатої ресурсами африканської країни Ваканди, який завдяки рідкісному мінералу, що розробляється його народом, зміг стати супергероєм.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі