Офіційно: «Новоприйнятий Закон «Про культуру» не має жодного політичного забарвлення!»

Поділитися
Верховна рада України ухвалила урядовий законопроект «Про культуру». Його підтримали 288 депутатів (за мінімально необхідних 226)...

Верховна рада України ухвалила урядовий законопроект «Про культуру». Його підтримали 288 депутатів (за мінімально необхідних 226). У Законі визначено основні принципи і пріоритети культурної політики країни. Серед яких — єдиний культурний простір, захист культурної спадщини etc. Важливі аспекти документа: об’єднання державних і комунальних культурних установ у єдину «базову» мережу, а також створення страхового фонду документації об’єктів культурної спадщини.

Опозиція встигла заявити, що «…цей закон не вирішить проблем української культури, він космополітичний…»

Чого насправді чекати від закону нашій культурній спільноті? Чи вплине він на подальший розвиток культури в Україні? Чи забезпечить гідне життя працівникам цієї галузі?

Як відомо, власне працівники культурної сфери не завжди детально знайомі з багатьма документами свого ж таки професійного напрямку.

Отже, на прохання «ДТ», основні позиції Закону «Про культуру» детально коментує міністр культури Михайло КУЛИНЯК.

ПРО НЕОБХІДНІСТЬ…

— До сьогодні основою правової бази у сфері культури вважалися прийняті ще в лютому 1992 року «Основи законодавства України про культуру», — розповідає Михайло КУЛИНЯК. — Протягом наступних років розроблено і прийнято низку законів, що регулюють ті чи інші сфери культурно-мистецької діяльності (бібліотечну, театральну та музейну справи, охорону культурної спадщини, кінематографію, народні художні промисли, видавничу справу, авторське право й суміжні права тощо). Ці закони, одначе, далеко не в усьому узгоджуються з «Основами законодавства України про культуру». Крім того, чимало положень «Основ…» цілком або частково застаріли і реально не працюють.

Отже, Закон України «Про культуру», який замінить «Основи…» є новим законодавчим актом, що відповідає істотно зміненій суспільній, культурній, економічній ситуації в Україні. Він має поліпшити правову базу державної підтримки розвитку культури, стати дієвим регулятором різноманітних форм культурної діяльності.

Основною метою Закону України «Про культуру» є вдосконалення діючих механізмів реалізації державної політики та правових відносин у сфері культури, а саме:

правове окреслення засад, цілей, основних механізмів державної політики щодо підтримки розвитку культури;

визначення основних прав громадян у сфері культури та шляхів їх забезпечення з боку держави;

окреслення специфічних для культурної сфери правових підстав діяльності закладів, підприємств, організацій культури різних форм власності, а також діяльності професійних творчих працівників та працівників культури, зокрема — засад і механізмів соціального захисту цих категорій працівників.

ПРО НОВАЦІЇ…

— Законом визначено основні поняття правового регулювання сфери культури. Такого розділу немає в «Основах законодавства про культуру», що дозволяло довільно трактувати окремі їхні положення. В новому законі вперше визначено такі важливі терміни, як «базова мережа закладів культури», «вітчизняний культурний продукт», «культурна діяльність», «культурні блага», «культурно-мистецький проект», «культурний простір України» та ін.

Визначено основні засади державної політики та пріоритети у сфері культури. Серед них:

  • визнання культури одним з основних факторів самобутності українського народу;
  • забезпечення свободи творчості, захист прав інтелектуальної власності, авторських та суміжних прав;
  • захист і збереження культурної спадщини як основи культури;
  • гарантування прав громадян у сфері культури;
  • визнання естетичного виховання дітей та юнацтва пріоритетом розвитку культури;
  • забезпечення діяльності базової мережі закладів культури;
  • підтримка вітчизняного виробника у сфері культури;
  • забезпечення розвитку міжнародного культурного співробітництва.

У законі сформульовано права і обов’язки громадян у сфері культури, зокрема право на доступ до культурних цінностей та культурних благ, свободу творчості, об’єднання у творчі спілки і національно-культурні товариства, збереження і розвиток культурної самобутності українського народу, здобуття культурно-мистецької освіти. Згідно із законом фізичні і юридичні особи зобов’язані дбати про збереження народних традицій та примноження національного культурного надбання, поважати культуру, мову і звичаї українського народу.

Новий документ містить положення, в яких визначаються та конкретизуються основні види культурної діяльності, а також способи їх державної підтримки. Окремі статті присвячено створенню єдиного культурного простору України, що передбачає і забезпечення охорони культурної спадщини, і повернення незаконно вивезених з території України культурних цінностей, і підтримку вітчизняних виробників у сфері культури. Визначено також об’єкти культурного призначення, що не підлягають приватизації. Серед них — об’єкти, занесені до Державного реєстру національного культурного надбання України, пам’ятки археології, документи Державного бібліотечного фонду України, пам’ятки державної частини Музейного фонду України тощо.

У законі окреслено зміст і засади функціонування базової мережі закладів культури, що забезпечує розвиток сфери культури, всіх жанрів і видів мистецтва, а також цілісність національної культури.

Визначено рівні базової мережі закладів культури, способи її формування, джерела та основні механізми фінансування сфери культури, забезпечення її господарської діяльності, в основу яких покладено принцип багатоканального фінансування культурної сфери (з бюджетів різних рівнів, власних зароблених коштів, благодійних та меценатських пожертв тощо).

ПРО СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ…

— Окремий розділ, присвячений соціальному захисту працівників сфери культури, регулює питання особливостей оплати праці та пенсійного забезпечення в галузі. Згідно із законом держава забезпечує працівникам у сфері культури роботу на повну тарифну ставку. Це положення важливе тому, що тисячі працівників культури (особливо в сільській місцевості) змушені працювати на половину або й четверть тарифної ставки. Законодавчо передбачено:

надбавки і доплати працівникам у сфері культури, зокрема за вислугу років, почесне звання тощо, а також — допомогу на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань;

встановлення доплат за вислугу років працівникам клубних закладів, цирків та концертних організацій, адже саме ця категорія працівників культури найменш соціально захищена;

пільги для працівників культури, які працюють у сільській місцевості, а також пенсіонерів, що працювали в культурній сфері села. Зокрема, вони мають право на безоплатне користування житлом з опаленням і освітленням, безоплатне отримання у власність земельної ділянки.

Новий закон також регулює участь громадськості у формуванні та реалізації політики у сфері культури, співробітництво держави з культурницькими громадськими організаціями. Документ окреслює загальні засади і форми міжнародного культурного співробітництва, а також підтримки розвитку культури зарубіжного українства.

Останній розділ визначає відповідальність за порушення законодавства у сфері культури.

ПРО ПОЛІТИКУ…

— Новоприйнятий Закон «Про культуру» не має жодного політичного забарвлення. Для нас існує тільки одна політика — культурна. Політика, спрямована на вільний розвиток культур усіх народів, що живуть у полінаціональній Україні. Закон «Про культуру» сприятиме вдосконаленню правових відносин у сфері культури, поліпшенню механізмів реалізації державної культурної політики, соціальному захисту у сфері культури.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі