«На мою думку, фотографії не місце в таких галузях, як промисловість або торгівля: фотографія — це мистецтво. Це єдине належне їй місце…». З такою заявою виступив на початку 1850-х років Гюстав ле Гре — один з найвідоміших і талановитіших французьких фотографів XIX століття. Сьогодні, на щастя, в цьому вже нікого не потрібно переконувати, а напочатку свого існування фотографію не всі вважали мистецтвом — і не лише художники, але й деякі з фотографів. Діяльність деяких київських фотографів XIX століття «Фотографії Києво-Печерської лаври», що відкрилася в 1874 році, називали суто ремісницькими, але з іншого боку комерційний інтерес сприяв розмноженню і широкому розповсюдженню фотознімків. Для істориків, архітекторів, краєзнавців ці фотографії, особливо видові, сьогодні є надзвичайно цікавим та важливим джерелом інформації.
Виставка «Час у фотографіях. Києво-Печерська лавра кін.19-поч.20 ст.» знайомить нас з фотографіями лаврських краєвидів, храмів та їх інтер’єрів, портретами київських митрополитів, ченців та світських осіб, зробленими у Фотографії (фотоательє) Києво-Печерської лаври.
Частина фотографій переносить нас в 20-30-ті рр. ХХ ст. Тут ми бачимо зовсім іншу Лавру, її насельників, прочан, робітничі, селянські делегації, іноземних відвідувачів. На деяких корпусах колишнього монастиря з’явилися нові — музейні — вивіски, а на церквах — плакати з гаслами антирелігійного змісту. Та хто знає, чи не повторила б Києво-Печерська лавра долю Михайлівського Золотоверхого монастиря та багатьох інших київських церков, якби на її території не був організований у 1922 р. Музей Культів та Побуту, а в 1926 р. Історично-Культурний Державний Заповідник з дещо немилозвучною назвою “Всеукраїнський Музейний Городок»?
Колекція фотографій, що зберігається в фондах Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, часто використовувалась дослідниками історії Лаври, але в такому обсязі вперше експонується на виставці «Час у фотографіях. Києво-Печерська лавра кін. ХІХ — поч. ХХ ст.». Також в експозиції будуть представлені фотографії із колекції музею «Православна Україна».
Гості виставки зможуть ознайомитися з фондами Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, доторкнутися до власного фотоминулого, згадати про старі родинні альбоми.
Фотографії з фондів Заповідника експонуються вперше.
Виставка відкривається 5 травня 2010 р. у Музеї книги і друкарства України (Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, вул..І.Мазепи, 21, корпус 9).
Організатори виставки:
Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник; Музей книги і друкарства України; Музей «Православна Україна» Київської митрополії УПЦ.
Партнер виставки:
ДП «Коніка Мінолта Україна»
Медіа партнер:
«Дзеркало тижня»