Мінпаливенерго веде переговори щодо перерахунку боргу Нафтогазу перед «РосУкрЕнерго» у розмірі 12100 млн кубометрів газу, повідомляє КоммерсантЪ-Украина. У міністерстві наполягають на тому, що у 2009 році за нього вже було заплачено $ 1,7 мільярда і з урахуванням різниці вартості компанія повинна повернути лише 5,2 мільярда кубометрів.
Керівництво Мінпаливенерго і НАК Нафтогаз України ведуть переговори із Газпромом та «РосУкрЕнерго» щодо способів виконання рішення Стокгольмського арбітражного суду про повернення 12 мільярдів кубометрів газу, розповіло високопоставлене джерело видання у міністерстві. "За цей газ вже було сплачено $ 1,7 мільярда. Їх можна врахувати як 6,8 мільярда кубометрів за нинішніми цінами. Тоді доведеться повертати менше, - розповів співбесідник .- Або хай нам повернуть гроші, тоді ми повернемо газ". За словами джерела, переговори, що розпочалися минулого тижня, будуть продовжені.
Як пише видання, в Газпромі та «РосУкрЕнерго» в неофіційних бесідах факт ведення переговорів підтверджують. "Наша мета - зробити так, щоб інтереси всіх сторін були враховані і газ було повернуто", - каже джерело газети в «РосУкрЕнерго». Високопоставлене джерело в Газпромі уточнює, що зараз обговорюються декілька можливих схем повернення коштів НАК.
Конфлікт за спірні 11 мільярдів кубометрів виник після підписання 22 січня 2009 року прем'єр-міністром Юлією Тимошенко угод із Газпромом про закупівлю російського газу. Тоді Газпром переуступив Нафтогазу право вимагати від «РосУкрЕнерго» $ 1,7 мільярда у вигляді фінансових коштів або у вигляді 11 мільярдів кубометрів газу (по $ 154 за тисячу кубометрів). Пізніше, посилаючись на це право, Нафтогаз продав газ Газпрому, а той знову - НАК. Це дало можливість розмитнити газ і розпочати його продаж в Україні. Торік «РосУкрЕнерго» подала позов до Стокгольмського арбітражного суду, зажадавши повернути 11 мільярдів кубометрів газу або відшкодувати його вартість. На початку червня цього року стокгольмський арбітраж зобов'язав Нафтогаз повернути «РосУкрЕнерго» 12,1 мільярда кубометрів газу з урахуванням пені.
Якщо зробити це зараз, в Україні виникнуть проблеми в опалювальному сезоні, вважає член комітету Верховної ради з питань ПЕК Олександр Гудима. "А 5,2 мільярди кубометрів можна повернути безболісно, тим більше якщо вдасться домовитися про повернення упродовж, наприклад, півроку", - стверджує він. Юридично у «РосУкрЕнерго» немає шансів забрати газ без підтвердження рішення Стокгольмського суду на території України, відзначає керуючий партнер Astapov Lawyers Андрій Астапов: "Тому для компаній краще знайти компроміс".
Начальник аналітичного відділу ІК "Брокеркредитсервіс" Максим Шеїн нагадує, що зараз Газпром веде переговори щодо злиття з Нафтогазом, тому сторони не зацікавлені у погіршенні взаємин. У п'ятницю прем'єр-міністр Микола Азаров в інтерв'ю газеті Київський телеграф заявив, що переговори щодо об'єднання активів Нафтогазу і Газпрому тривають. "Процес злиття і поглинання, створення нових об'єднань характерний для сьогоднішньої глобальної економіки, - зазначив прем`єр .- Коли дві компанії, які мають спільні ринки і інтереси, розглядають можливість посилення своїх позицій - це нормальний економічний процес".
Беручи до уваги фактичний зміст контрактів між «Нафтогазом» і «Газпромом», які «Дзеркало тижня» публікувало на своєму сайті, НАК «Нафтогаз» придбав і оплатив «Газпрому» 11 мільярдів кубометрів газу, на компенсацію за які претендує компанія «РосУкрЕнерго» у Стокгольском арбітражному суді.
Формально, до 19 січня 2009 року, зазначені обсяги газу значилися за РУЕ і знаходилися у підземних газових сховищах України, тобто реально контролювалися «Нафтогазом». РУЕ придбала ці обсяги у групи «Газпрому» за контрактами, укладеними в 2004-2007 роках. За придбаний газ РУЕ не поспішала розраховуватися з «Газпромом», і накопичена заборгованість склала 1,7 мільярдів доларів.
Згідно з документами, що публікуються, «Газпром» поступився «Нафтогазу» боргом РУЕ на суму 1,7 мільярдів доларів, а «Нафтогаз» за це заплатив «Газпрому» 1,7 мільярдів доларів живими грошима (тобто фактично повернув борг замість РУЕ).
Відповідно, за рахунок боргу РУЕ «Нафтогаз» вилучив в українських підземних сховищах 11 мільярдів кубометрів газу, що належать РУЕ (первісна вартість яких і складала 1,7 мільярдів доларів, тобто середня ціна була 156 доларів за 1000 кубометрів).
За матеріалами КоммерсантЪ-Украина