Сенат США проголосував за завершення дебатів щодо нового договору з Росією стосовно стратегічних наступальних озброєнь, що відкриває пряму дорогу до його ратифікації.Очікується, що фінальне голосування за договором відбудеться у середу 22 грудня.
Ратифікація документа стала б підсумком активних зусиль президента США Барака Обами щодо укладення нового договору, який був підписаний ним і російським президентом Дмитром Медвєдєвим ще у квітні 2010 року під час саміту у Празі.
18 грудня Обама у щотижневому суботньому телезверненні до нації закликав ратифікувати документ без зволікання, а у понеділок, за словами його офіційного представника Білла Бертона, зв'язувався по телефону з ключовими членами верхньої палати.
За закінчення дебатів щодо нової угоди висловилися 67 сенаторів, проти - 28.
Для ратифікації договору також необхідно 67 голосів, якщо всі 100 сенаторів будуть присутні на голосуванні. Це означає, що демократам потрібно заручитися підтримкою як мінімум дев'яти республіканців.
У вівторок стало відомо, що 11 членів Республіканської партії мають намір підтримати документ.
"В інтересах нашої національної безпеки нам негайно потрібен новий договір", - заявив журналістам республіканець Річард Луген, відкинувши при цьому заклики деяких своїх однопартійців щодо проведення додаткових слухань з цієї угоди в наступному році.
Договір припускає зменшення кількості носіїв ядерної зброї з кожної зі сторін до 700 одиниць, а боєголовок - до 1550 одиниць протягом семи років - приблизно на 30% у порівнянні з лімітом, встановленим договором СНО, термін дії якого закінчився у грудні 2009 року.
Деякі з сенаторів-республіканців говорили про необхідність внесення змін в узгоджений Обамою і Медвєдєвим текст документа. У понеділок 20 грудня глава МЗС Росії Сергій Лавров застеріг американську сторону від таких спроб.
"Розроблений на суворо паритетній основі договір про СНО, на наш погляд, повністю відповідає національним інтересам Росії і США. Він не може бути розкритий, стати предметом нових переговорів", - говорив Лавров.
Внесення поправок до договору неминуче призвело б до нових переговорів із Москвою про перегляд його положень.
Демократи домагалися того, щоб всі поправки, на прийнятті яких наполягали республіканці, стосувалися не безпосередньо договору, а резолюції про його ратифікацію. Остання не є частиною договору і не змінює суті угоди.
Демократи вже встигли відкинути кілька поправок, на яких наполягала Республіканська партія. Серед них - вимоги про підвищення частоти перевірок ядерних об'єктів і про збільшення кількості ядерних носіїв в обох сторін.
Окрім того, республіканці заявляли про необхідність провести переговори про зв'язок стратегічних і тактичних озброєнь.
Сенат також відхилив вимогу республіканців прив'язати до ратифікації договору пункт про повернення викраденого під час п'ятиденної війни у Грузії в 2008 році військового спорядження.
Голова комітету у закордонних справах сенату Конгресу США, демократ Джон Керрі бачить на шляху до ратифікації договору лише одну перешкоду. За словами Керрі, залишилося обговорити дві поправки про протиракетну оборону і модернізацію ядерного збройного комплексу США.За матеріалами Бі-бі-сі
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку