Україна і Організація договору колективної безпеки (ОДКБ) могли б на політичному рівні визначити завдання і мету своєї співпраці, заявив в середу, 14 липня, екс-міністр оборони України, глава підкомітету з питань військової безпеки і оборони (фракція Партії регіонів), радник президента Олександр Кузьмук."Якщо Україна протягом 17 років є особливим партнером НАТО, то чому вона не може підписати подібну хартію і з ОДКБ?", - заявив Кузьмук під час конференції "ОДКБ: новий формат колективної безпеки для України" у середу в Києві.
За словами депутата, не зважаючи на свій статус позаблоковості, Україна не може не вирішувати питання, пов'язані з її безпекою. Кузьмук зазначив, що Україна продовжує співпрацю з НАТО, проте необхідно "нарешті зрозуміти і осмислити свої відносини з ОДКБ, це незворотно і неминуче".
Зокрема, за його словами, Україна могла б взяти участь у хартії або в іншому форматі співпраці в рамках ОДКБ. Окрім того, на думку екс-міністра оборони, Україна може увійти до єдиної системи протиповітряної оборони ОДКБ.
Екс-міністр оборони заявив, що Україна може приєднатися до такого формату співпраці, враховуючи, що на двосторонньому рівні вона працює в цьому напрямку з Росією і Білоруссю. "Абсолютно ми маємо таку можливість, і це не порушує і не робить замах на нашу позаблоковість", - сказав Кузьмук.
За його словами, Україна також могла б розвивати і військово-технічну співпраця в рамках ОДКБ.
"Всі держави ОДКБ – пташенята одного гнізда", - заявив Кузьмук.
На його думку, Україна могла б також співпрацювати з іншими країнами в рамках ОДКБ і в питаннях військової освіти і підготовки кадрів. Так, Україна могла б брати участь в створенні спільних наукових центрів, вузів, які б могли покривати дефіцит військових спеціальностей в країнах ОДКБ.
Окрім того, він підкреслив, що Україна повинна серйозно поставитися до питання боротьби з нелегальною міграцією і боротьбою з наркотрафіком. "Виразного голосу ОДКБ не було чутно щодо ряду конфліктів, наприклад, військового конфлікту в Грузії, а також ситуації зі зміною влади в Киргизії", - заявив Кузьмук.
"На закінчення я хочу внести конкретну пропозицію - на політичному рівні зафіксувати об'єм завдань співпраці в рамках співпраці з ОДКБ", - підсумував Кузьмук.
Нагадаємо, раніше Олександр Кузьмук розглядався як можливий претендент на пост міністра оборони в разі звільнення нинішнього глави оборонного відомства Михайла Єжеля.
Проте на засіданні Ради національної безпеки і оборони України (СНБОУ) в четвер, 8 липня, де розглядалася ситуація в Озброєних силах України, не було прийнято ніяких кадрових рішень.
Раніше, 2 липня, Верховна Рада прийняла Закон « Про принципи внутрішньої і зовнішньої політики». За ухвалення закону проголосувало 259 народних депутатів з 279 зареєстрованих в залі.
Зокрема, закон передбачає, що основним принципом зовнішньої політики країни «є дотримання Україною політики позаблоковості, що означає неучасть України у військово-політичних союзах, пріоритетність участі у вдосконаленні та розвитку європейської системи колективної безпеки, продовження конструктивного співробітництва з НАТО та іншими військово-політичними блоками з усіх питань, що становлять взаємний інтерес».
Закон передбачає також внесення змін до Закону України «Про основи національної безпеки». Зокрема, із статті, що визначає пріоритети національних інтересів, вилучено норму про інтеграцію України в євроатлантичний простір безпеки.
Нагадаємо, в інтерв'ю «Дзеркалу тижня» заступник помічника держсекретаря США з питань Європи і Євразії Ден Рассел заявив, що Сполучені Штати розраховують на продовження практичної співпраці України з Північноатлантичним Альянсом.
Він зазначив, що Україна має право проводити самостійну зовнішню політику, а завдання США – укріплювати відносини між двома країнами.
«Якщо Київ вирішить не добиватися членства в НАТО, або в ОДКБ, або в Митному союзі — це вибір України», - сказав Рассел. Разом з тим генсек НАТО знову сказав, що двері до членства України в альянсі залишаються відкритими: «Ми сподіваємося, що обов'язково триватиме практична співпраця України з НАТО. Чесно кажучи, останнє — найважливіше. Це відповідає інтересам України».
За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку