Тарифи на житлово-комунальні послуги треба не піднімати, а знижувати - відповідно до ціни українського газу, заявив директор «Інституту міста» Олександр Сергієнко.
«Їх треба не піднімати, а знижувати - відповідно до ціни українського газу. Замість цього населення, у першу чергу Києва, піддається зараз психологічній атаці з метою проведення чергового підвищення тарифів», - зазначив він у статті для «Дзеркала тижня».
Сергієнко підкреслив, що вітчизняний газ буде обходитися Україні дешевше за російський, а обсягів його видобутку цілком могло б вистачити населенню. Так, у 2009 році населенню було видано 16,8 млрд. кубометрів газу, при цьому його видобуток в Україні за цей же рік склав 20,3 млрд. кубометрів.
«Вітчизняного продукту для цієї категорії споживачів вистачило б з лишком, але у даних статистики є ще так звані комунально-побутові потреби - 9,3 млрд. кубометрів. Останнє формулювання досить розпливчате, тому зрозуміти, скільки насправді газу йде на підприємства теплокомуненерго (ТКЕ), які забезпечують населення теплом та гарячою водою, неможливо», - констатує він.
Сергієнко нагадав, що відпускна ціна на газ для підприємства «Укргазвидобування», яке видобуває близько 80% українського газу, в 2009 році склала 235,2 грн. за 1000 кубометрів, що у доларовому еквіваленті становить 30 дол. При цьому за 1000 кубометрів російського газу треба платити (для споживачів без лічильників) близько 67 дол при мінімальному споживанні газу - до 2500 кубометрів на рік.
«Таким чином, українці, до чиїх будинків і квартир підведено газ, платять за нього у два (при споживанні до 2500 кубометрів газу), а то і в сім разів дорожче (при споживанні до 12000 кубометрів), ніж обходиться газ вітчизняного видобутку. Звичайно, є ще витрати на транспортування, розподіл і т.п., але не можуть же вони збільшувати вартість у стільки разів?!», - підкреслює експерт.
Детальніше читайте у статті Олександра Сергієнка «Кому - тарифи, а кому - газ» у свіжому номері «ДТ».