Органи Слідчого комітету при прокуратурі та МВС проводять відразу кілька дослідчих перевірок за фактами нібито незаконних дій відправленого у відставку мера Москви Юрія Лужкова і його дружини Олени Батуріної, які можуть призвести до порушення кримінальних справ, повідомляє "Коммерсант" із посиланням на джерела у відомствах.Зокрема, приводами для перевірок стали заяви Нємцова голові слідчого комітету при прокуратурі Олександру Бастрикіну і віце-спікера Держдуми Володимира Жириновського голові МВС Рашиду Нургалієву.
Один з лідерів руху "Солідарність" Борис Нємцов ще у вересні минулого року вперше попросив СКП перевірити факти можливої корупції мера Москви, викладені в незалежній експертній доповіді "Лужков. Підсумки". Потім направив до СКП другу заяву - вже з доповненою доповіддю "Лужков. Підсумки-2". Жириновський у цьому році передав до МВС заяву і 17-сторінкову працю "Про корупційну діяльність уряду Москви". На авторів обох розслідувань подавали до суду Юрій Лужков, Олена Батуріна і її компанія "Интеко". Через звичайні суди та арбітражі вони домоглася виплат солідних компенсацій і спростувань. Щоравда, у випадку з Нємцовим із шести суперечних пунктів позивачам вдалося домогтися визнання не відповідними дійсності тільки двох і не найбільш значних. Тому перевіряючі, щоб уникнути принципу преюдиції зосередилися на інших фактах, викладених у заявах і судах.
Найбільший інтерес у перевіряючих як у СКП, так і в МВС, за відомостями джерел "Коммерсанта" у силових структурах, викликала історія, пов'язана з продажем у 2009 році, у розпал кризи, "Интеко" Олени Батуріної московському уряду і афільованим із ним банкам 58 гектарів землі на перетині Мічурінського проспекту і вулиці Лобачевського у Москві за 13 мільярдів бюджетних рублів. За рахунок цих коштів компанія погасила борги перед кредиторами. При цьому забудовником уже проданої землі, за даними перевіряльників, залишилася "Интеко", ця ж компанія залишається і основним вигодонабувачем при реалізації проектів на цій землі. "На наш погляд, в цьому епізоді можуть міститися ознаки зловживання посадовим становищем", - сказав один з учасників перевірки. Однак, за його словами, для того щоб результати перевірок сформувалися у кримінальну справу, необхідна жорстка позиція слідчих органів і, можливо, політична воля.
«Досі я отримував із СКП тільки відписки про те, що інформація, викладена в моїх заявах, перевіряється, - сказав у свою чергу Борис Нємцов. - Кримінальних справ досі немає, проте, за моєю інформацією, перевіряючими зібрані всі докази не за одним, а вже за двома епізодами (другий нібито пов'язаний з тендером, проведеним 31 грудня 2008 року і безальтернативно здобутим ТОВ "Будівельна компанія "Стратегія"", яким керує "Интеко", на ремонт статуї архітектора Мухіної "Робочий і колгоспниця" за 2,9 мільярда рублів. - "Коммерсант".), і в СКП тільки чекають відмашки на порушення справ». Адвокат Володимира Жириновського Сергій Біляк повідомив, що про початок перевірки, яку за дорученням глави МВС веде УБЕЗ ГУВС Москви, їм офіційно повідомили тільки тижнів зо три тому.
За даними "Коммерсанта", з відставкою Юрія Лужкова із посади мера Москви інформаційна кампанія проти нього не завершиться. За твердженням близьких до уряду джерел, у Білому домі та Кремлі вважають, що мер "абсолютно відв'язався" і готовий продовжувати політичне протистояння. У зв'язку з цим визнано необхідним продовжувати пропагандистську кампанію на федеральних телеканалах, яка повинна "прояснити", чому влада не довіряє Лужкову. Борис Нємцов розповів, зокрема, що канал НТВ запросив його знятися у фільмі "Дорогий Юрій Михайлович", який планується показати найближчої суботи.
Інформаційна кампанія з критикою Лужкова почалася у ЗМІ у першій половині вересня. В ефірі телеканалу НТВ був показаний фільм "Справа в кепці". У фільмі йшлося про зв'язок бізнесу дружини Лужкова Олени Батуріної з урядом Москви, про матеріальну зацікавленість Лужкова в будівництві швидкісної траси через Хімкинський ліс. 11 вересня НТВ показав сюжет про Лужкова у програмі "Максимум". У передачі мова йшла про реконструкцію скульптури "Робітник і колгоспниця".
12 вересня на НТВ показали ще дві програми з критикою Лужкова і очолюваної ним мерії. У "ПП. Огляд за тиждень" вийшов сюжет "Псові під хвіст", в якому розповідалося, як столичні чиновники розкрадають гроші, виділені на бродячих собак. У "Підсумковій програмі" говорилося про те, як Батуріна, завдяки чоловікові, заробила свої багатомільярдні статки.
У той же день антилужковський сюжет показав цілодобовий новинний телеканал "Росія 24", що входить у державний холдинг ВДТРК. У репортажі йшлося про знесення архітектурних пам'яток у Москві під приводом реконструкції. Критичний сюжет вийшов також у рамках програми "Час" на "Першому". Перед відходом у відпустку Лужкова на НТВ глядачам був представлений фільм "Дорога Олена Миколаївна". Сам Лужков назвав ці телевізійні сюжети "брудом" і заявив про свій намір подати до суду на їхніх творців. Мер запевнив, що зі своєї посади він не піде, проте у Кремлі йому нагадали, що це питання знаходиться в компетенції президента Росії.
Конфлікт Кремля і мера Москви у публічну площину перейшов 8 вересня, коли джерело Інтерфаксу в адміністрації президента заявило, що "влада Москви перестаралася у своїх спробах зіштовхнути президента і прем'єр-міністра" і "подібні спроби не залишаться без відповідної реакції".За матеріалами Коммерсанта
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку