Саме невиправдане завищення цін на енергоносії з боку російських держкомпаній призвело до того, що вірменським споживачам урвався терпець. Про це сьогодні пише RFE/RL, нагадуючи, що спроби жорсткого розгону демонстрантів у Єревані призвели лише до того, що ще більше людей вийшли на площу Свободи.
Видання звертає увагу, що енергетичним монополістом у Вірменії ENA володіє російська державна компанія "Інтер РАО". Саме російський власник почав вимагати підвищення цін на 40%.
Експерт Фонду Джеймстоуна у Вашингтоні Армен Григорян зауважив, що президент Серж Саргсян відмовляється розслідувати економічні справи ENA з політичних причин. За його словами, "рабська покора вірменських чиновників перед росіянами" дорого обходиться громадянам Вірменії.
"Передача вірменських енергетичних компаній у власність Росії не призвела до зниження цін і покращення сервісу, як чекали проросійські політики. Навпаки, почалися спекуляції в ціноутворенні для населення", - пояснив експерт.
Видання нагадує, що Вірменія стала близьким партнером Росії в регіоні Південного Кавказу. На її території розміщенні військові бази РФ, крім того Єреван приєднався до путінського проекту Євразійського союзу, який, згідно із задумом, повинен стати альтернативою ЄС. Однак, за словами Гигоряна, попри стратегічне партнерство і "братерську" риторику російських політиків, вірменам доводиться платити одну з найвищих цін на енергію на пострадянському просторі.
Виконавчий директор компанії ENA росіянин Євгеній Бібін пояснив збільшення цін, яке розлютило вірмен, фінансовими втратами. Однак експерти кажуть, що це вигадки, які не відповідають дійсності.
Фінансовий звіт, який опублікувала сама російська держкомпанія "Інтер РАО", говорить про те, що вона отримала 104 мільйони доларів прибутку у Вірменії лише за перший квартал 2015 року. Для порівняння за цей же період у 2014 році російська компанія отримала від вірменської ENA 60 мільйонів доларів. Тож очевидно, що ніяких втрат немає.
А в лише за травень доходи компанії зросли до 12,3 мільйонів доларів у порівнянні з 2,3 мільйонами за цей же період минулого року. В цей же час, журналісти FRE/RL у Вірменії з'ясували, що через компанію ENA, схоже, відбувається відмивання грошей.
За необхідне їй технічне забезпечення вона платить ціну на приблизно 20% вищу від ринкової. При цьому закупки вона робить постійно у компаній, які мають тісні зв'язки з вірменським урядом.
Приміром, документи ENA свідчать про те, що компанія заплатила в тисячу разів вищу ціну за технічне устаткування компанії Ararat Cement Factory, яка належить впливовому олігарху Гагіку Царукяну, який ще й займає місце депутата в парламенті. Його донька також вийшла заміж за чинного прем'єр-міністра Овіка Абраамяна.
Правозахисники Transparency International визнали, що усі закупки і виплати вірменської компанії ENA дуже не прозорі і викликають підозру.
Увечері 22 червня в Єревані кілька тисяч людей перекрили проспект Баграмяна, де знаходиться резиденція президента країни Сержа Саргсяна. Причиною протестів стало рішення регулюючої комісії, яка на своєму засіданні 17 червня встановила нові тарифи на електроенергію, що поставляється споживачам компанією "Електромережі Вірменії" (ЕМА). Зокрема, з 1 серпня для населення тариф на електроенергію підвищиться на 6,93 драма - до 48,78 драма (близько 0,1 долара), вдень до 38,78 драма (близько 0,08 долара) вночі за кВт.ч.
Це підвищення привернуло увагу громадськості частково і завдяки тому, що ЕМА на 100% належить російському ВАТ "Інтер РАО". Офіційно в компанії заявили, що питання про відкликання заявки на підвищення тарифів на електроенергію в компанії не розглядають. Більш того, в компанії не задоволені рішенням комісії, оскільки компанія направила заявку на підвищення тарифів на 16 драмів за 1 кВт.ч.
Міське поліцейське начальство пропонувало протестувальникам зібрати ініціативну групу для переговорів з президентом, але мітингувальники відмовилися. Силовики пригрозили розгоном, у відповідь протестувальники сіли на асфальт.
Рано-вранці 23 червня поліція розігнала сидячий пікет. У Єревані затримали 240 осіб (пізніше всіх їх відпустили). Однак увечері 23 червня, близько 20:30, простоявши два години на площі Свободи, демонстранти знову вирішили почати на проспекті Баграмяна сидячу демонстрацію. Вночі активісти після деяких роздумів вдруге відмовилися від зустрічі з президетом Сержем Саргсяном. Замість цього главі держави запропонували в прямому ефірі скасувати рішення Комісії з регулювання суспільних послуг.
У четвер акція протесту триває, її учасники запевняють, що продовжать боротьбу до скасування рішення про подорожчання електроенергії. Інших вимог, у тому числі політичних, про що пишуть російські ЗМІ, вони не висувають.