В Україні триває загальна мобілізація, яка була оголошена через повномасштабне вторгнення РФ. В цей час чоловіки призовного віку можуть отримати повістки на роботі, за місцем проживання та в громадських місцях.
Адвокат Андрій Карпенко розповів, як діяти, якщо повістка прийшла на підприємство. Він зазначив, закон дозволяє вручення повістки військовозобов'язаним особам за місцем їхньої роботи. Роботодавець має чіткі зобов'язання не тільки сповістити, а й проконтролювати явку працівника до військкомату.
Порядок дій керівника підприємства та взаємодії з державними органами у такому випадку передбачений законодавством, а також урядовою постановою № 1487 від 30 грудня 2022 року.
Після отримання від ТЦКСП повістки на підприємство (повинно бути вказано хто та на який час викликається) треба здійснити наступні кроки:
- Першим кроком роботодавця після отримання повістки на підприємство має стати видання наказу, яким безпосередньо сповіщають осіб про те, що вони зобов'язані з'явитися до Територіального центру комплектування та соцпідтримки (ТЦК СП), тобто колишнього військкомату.
- Потім довести цей наказ до відома працівників, на яких він поширюється, і забезпечити їхнє прибуття до військкомату.
- Керівник підприємства зобов'язаний проконтролювати прибуття військовозобов'язаного до ТЦК. У разі неявки він має повідомити військкомат, що його працівник не з'явився в призначений час.
Алгоритм дій працедавця визначається такими кроками:
- видати наказ щодо оповіщення призовників і військовозобов’язаних про їхній виклик до ТЦК та СП;
- довести наказ до відома призовників у частині, що стосується забезпечення їхнього прибуття за викликом до ТЦК та СП;
- у триденний строк надіслати копію наказу до ТЦК та СП;
- проконтролювати результати сповіщення та прибуття призовників і військовозобов’язаних до ТЦК та СП.
Якщо працівник відмовляється від підпису на наказі, яким його повідомляють про необхідність явки до військкомату - складається акт про відмову від підпису наказу в присутності трьох осіб і відправляють його до ТЦК.
Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку – тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період – тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Нагадаємо, як діяти, якщо повістку поклали в поштову скриньку. Вона повинна містити особисті дані військовозобов’язаного.