UA / RU
Підтримати ZN.ua

WP: Нищівна поразка в Криму змусить Росію визнати Україну повністю суверенною державою

Автори статті, колишні високопоставлені чиновники США, закликають Захід не вважати, що Путін ніколи не здасться у війні.

У найближчі тижні й місяці українські військові мають реальну можливість досягти успіхів на полі бою в протистоянні російським окупантам. Однак шлях до перемоги непростий і, ймовірно, за будь-якого сценарію пролягає через анексований Росією Крим, пишуть у статті The Washington Post Джон Гербст, колишній посол США в Україні (2003-2006), і Деніел Фрід, екс-помічник державного секретаря з європейських справ та колишній член Ради національної безпеки за американських президентів Білла Клінтона й Джорджа Буша.

Вони нагадали, що з моменту окупації росіянами Криму в 2014 році дуже багато західних політиків називали півострів "червоною лінією" для РФ і територією, від якої та ніколи не відмовиться. Москва теж витратила чимало енергії, наголошуючи на цьому в міжнародній спільноті.

"Насправді Крим представляє точку максимального впливу. Це саме те місце, де Україні потрібно отримати успіхи на полі бою, щоб довести цю війну до успішного завершення", – наголосили експерти.

Як зазначається в матеріалі, Україна піде в контрнаступ там, де очікуватиме найбільшого результату, але багато оглядачів вважають, що ЗСУ почнуть просуватися на півдні, намагаючись перерізати сухопутний "міст" агресора між Донбасом і Кримом. На думку Гербста й Фріда, такий крок може стати вирішальним у разі успіху, оскільки здатен розділити сили росіян і поставити Крим у вразливе становище.

Читайте також: Міллі: Фронт в Україні активізувався, але контрнаступ — це надовго

Вони додали, що оборонні позиції росіян на півдні та сході нашої держави мають різну якість. Частину укріплень армія РФ звела поспіхом, побоюючись наближення контрнаступу українських бійців, через що деякі ворожі "воєнкори" називали ці споруди "лінією Фаберже".

Згідно з думками авторів, просування наших захисників на півдні й потрапляння Криму в зону дії артилерії України, створило б величезну й дорогу логістичну проблему для президента держави-агресора Владіміра Путіна. Ситуацію для окупаційної адміністрації півострова погіршило б повне знищення Керченського мосту або постійний вогневий контроль над ним. 

"Така невдача матиме політичні наслідки в Москві, і тріщини, які ми зараз бачимо в режимі Путіна, будуть збільшуватися", – додали Гербст і Фрід, згадавши про конфлікти засновника ПВК "Вагнер" Євгенія Прігожина та лідера Чечні Рамзана Кадирова з Міноборони й Генштабом РФ.

За словами високопоставленого військового Сполучених Штатів, російська армія здається крихкою. Водночас автори пояснили, що Москва не стала значно змінювати тактику після поразок на Київщині й Харківщині та нерівномірно адаптувалася до бойових дій, що доводять ресурсозатратні атаки на Бахмут і Соледар у Донецькій області. Успіхів не демонструє так звана часткова мобілізація, проведена Кремлем восени 2022 року, окупанти далі відчувають нестачу зброї та боєприпасів.

Гербст і Фрід вважають "безглуздим" недооцінювати виклики для Сил оборони України в межах контрнаступу. По-перше, вести оборону своїх ліній легше, ніж наступати на позиції противника. До того ж, російські військові все ж дечому навчилися, зокрема стали кращими в радіоелектронній боротьбі – у протидії ударам і атаках на позиції українців. 

Згідно зі статтею, перерізання "мосту" між Донбасом та Кримом буде складним завданням, але цілком можливим. Наші захисники мають хороші шанси прорватися на фронті цього року, за умови наявності додаткових запасів далекобійної артилерії та ракет, а також більшої кількості бронетехніки й винищувачів. Ситуацію можуть змінити, зокрема, нові поставки британських ракет Storm Shadow. Якщо Україна почне отримувати винищувачі F-16 цього року, то матиме необхідну підтримку з повітря.

"Серйозний тиск на Крим – це найшвидший спосіб завершити війну на умовах, прийнятних для України. Київ не хоче припинення вогню на основі домовленості, яке Москва може використати для переозброєння та продовження війни у більш сприятливий час. Тільки нищівна поразка такого роду змусить Росію нарешті прийняти Україну як повністю суверенну державу", – наголосили автори матеріалу.

Читайте також: NYT: Як війна Росії проти України повинна закінчитися?

Вони також закликали Захід не вірити, що Путін ніколи не здасться й Києву треба врегульовувати війну на умовах Москви.

"Насправді, Росії довелося змиритися з програними війнами в минулому. Кримська війна, російсько-японська війна, Перша світова війна та її вторгнення в Афганістан (вторгнення СРСР – ред.) – чотири яскраві приклади. Війна в Україні не буде іншою. Військова поразка у війні за вибором нелегка для будь-якої країни … З іншого боку, тупикова ситуація, породжена надмірною обережністю Заходу, лише підбадьорить Путіна продовжувати спроби – і без потреби продовжувати жахливу агресивну війну Росії", – підсумували Гербст і Фрід.

Раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія свідомо знищила Каховське водосховище, яке критично важливе для забезпечення водою Криму. На думку глави держави, окупанти вже усвідомили, що і з Криму їм доведеться втекти.