Розпочавши давно запланований контрнаступ, Україна зробила рішучий крок на шляху до витіснення російських військ зі своєї території. Але це лише перші дні, і ще багато чого лишається невідомим. Плутанина - це єдине, на що можна розраховувати в такий момент.
«Під час трьох відряджень до Іраку й Афганістану на посадах командира бригади і директора з операцій я часто мав великі труднощі з візуалізацією і розумінням того, що відбувається в бою, навіть з найновішими системами командування і управління. І я, звичайно, ніколи не брав участі в таких масштабних, жорстоких і дезорієнтуючих боях, як ті, що тривають в Україні. Звіти польових командирів своєму керівництву, як правило, неповні і заплутані. Дрони допомагають, але технології ніколи не зможуть повністю розвіяти туман війни», - пише в статті для Washington Post колишній командувач Армії США в Європі генерал Бен Ходжес.
Він визнає, що західна аудиторія цілком виправдано хоче розуміти, як проходять бойові дії в режимі реального часу. Але варто пам'ятати аксіому, що перші звіти ніколи не бувають настільки хорошими або поганими, як здається на перший погляд.
«Я думаю, що українці можуть і виграють цю битву. Але літо, швидше за все, буде довгим і важким. Ми не зможемо судити про те, наскільки успішним був контрнаступ, ще досить довго», - зауважує американський військовий.
Тим не менш, він перелічує кілька речей, про які варто пам'ятати в ці перші дні.
По-перше, ви дізнаєтесь про щось, коли побачите
Хоч контрнаступ розпочався, Ходжес сумнівається, що основна українська атака вже триває. Український генеральний штаб намагатиметься якомога довше тримати росіян у здогадках про те, де відбудеться головний удар.
Поки що здається, що армія України все ще промацує вразливі місця, які вона могла б використати, і закріплює місцеві тактичні успіхи. В результаті було звільнено кілька сіл і відвойовано близько 100 квадратних кілометрів території.
«Ми будемо знати, що почався основний наступ, коли побачимо великі угруповання бронетехніки - дві або три бронетанкові бригади, які атакують в одному напрямку», - пояснив Ходжес.
Українські танкові батальйони зазвичай налічують 31 танк, а механізовані батальйони мають таку ж кількість бронемашин. Кожен батальйон також має у своєму складі інженерно-саперні підрозділи, підрозділи протиповітряної оборони і тилового забезпечення. Бронетанкова бригада матиме 4 або 5 танкових і мотопіхотних батальйонів. Таким чином, типова українська бригада, ймовірно, матиме на озброєнні щонайменше 250 одиниць бронетехніки різних типів. На сьогоднішній день ніхто ще не бачив таких великих бронетанкових з'єднань на полі бою.
По-друге, дивіться на російські лінії
Росіяни побудували сотні кілометрів траншей (різної якості), мінних полів, протитанкових ровів і смуг загороджень. Ці оборонні споруди, безсумнівно, стануть викликом для наступу України.
«Але оборонні споруди хороші настільки, наскільки хороші солдати, які займають ці окопи і прикривають ці перешкоди. Я чекаю, щоб побачити, чи будуть росіяни більш ефективними в обороні, ніж вони були в наступі», - пише Ходжес.
Він також вказує на те, що російські військові лідери і найманці конфліктують між собою, що підкреслює відсутність згуртованості на російській стороні. Ходжес вважає, що Україна спробує скористатися цим. Прорив на будь-якій ділянці лінії фронту може стати катастрофічним для російських військ, оскільки настане хаос.
По-третє, не варто перебільшувати українські втрати
Прорив через ворожі лінії ніколи не буває легким. Україна зіштовхнеться з певними невдачами. Фото щонайменше одного підбитого танка Leopard і кількох бойових машин Bradley широко розійшлися в Twitter, а згодом і в ЗМІ. Ходжес наголошує, що такі зображення не можна вважати достовірним показником того, як проходять бої. Але вони нагадують, що легкої перемоги не буде.
Четвертий і найважливіший показник: слідкуйте за тим, як змінюється підтримка на Заході
Україна перебуває в екзистенціальній боротьбі. Як довго вона триватиме і скільки життів коштуватиме, значною мірою залежить від того, яку додаткову підтримку запропонує Захід. Україна впродовж війни потребуватиме поповнення запасів. Адміністрація Джо Байдена оголосила на початку цього тижня, що виділить додаткові 325 мільйонів доларів на протиповітряну оборону, артилерію, протитанкову зброю і бронетехніку. Це добре.
Але зброя більшої дальності була б ще кориснішою, оскільки вона допомогла б скоротити війну. Генерал Ходжес нагадує, що Велика Британія передала Україні ракети Storm Shadow. Президент США Джо Байден вагався, чи надсилати аналогічні американські ракети MGM-140 ATACMS.
«Адміністрація Байдена заявила, що надала Україні все, що, на її думку, необхідно для досягнення успіху, і вважає, що Україна повинна максимально використати те, що вона має. Така позиція може призвести до пасивного самозаспокоєння і переходу до очікування результатів на полі бою. Але Україні зараз потрібні не глядачі. Їй потрібні ATACMS», - підкреслює американський військовий.