В Україні оголошено воєнний стан та триває загальна мобілізація через повномасштабне вторгнення Росії. Щоб відстояти свої права та інтереси військові подають рапорти, але бувають ситуації, коли вони ігноруються або їх розгляд затягують.
Експерти «Юридичної сотні» розповіли, як їм слід діяти в такому випадку. Хоча законодавство чітко не визначає терміни та процедури розгляду рапорту, кожен військовослужбовець має право, щоб його звернення було розглянуте в межах розумних строків.
Щоб рапорт був розглянутим, його обов’язково повинні зареєструвати. Рапорт краще складати у двох примірниках, один з яких подається командиру, а другий, з датою та номером реєстрації, залишається військовому. Також рапорт можна надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення на ім’я командира. Це допоможе уникнути відмови в реєстрації рапорту або його «випадкового» зникнення.
Військовий маєте подати рапорт безпосередньому командиру. Якщо ж він не реагує на звернення, необхідно звертатися до командира особи, дії якої військовий оскаржує. Обов’язково треба зазначити попередні кроки, якими намагалися вирішити питання. До рапорту слід долучити пояснення, докази попередніх спроб та необхідні підтверджувальні документи.
Військовий має право звернутися зі скаргою або особисто до посадових осіб, органів військового управління, органів управління Служби правопорядку, органів, які проводять досудове слідство, та інших державних органів у разі незаконної бездіяльності командирів, яка стосується розгляду рапортів.
Такими органами є:
- Міністерство оборони України,
- оперативне командування Генерального Штабу ЗСУ,
- Військова служба правопорядку,
- Командування Медичних Сил ЗСУ,
- Державне бюро розслідувань,
- структурні підрозділи Спеціалізованої військової прокуратури.
Якщо нерозгляд рапорту призводить до порушення конституційних прав, військовий можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Військовослужбовець, який подав звернення (рапорт), має право отримати відповідь та/або інформацію про результат розгляду скарги. Також має право бути присутнім при розгляді та з метою подальшого оскарження звернутися до суду. Відповідь на рапорт повинна містити рішення питань, поставлених у рапорті (зверненні, заяві, скарзі).
У разі відмови відповідь також має бути в письмовій формі з посиланням на акти законодавства із зазначенням причин відмови та роз’ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Інформація щодо пропозицій, заяв і скарг у день надходження їх вноситься до журналу реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян, який ведеться і зберігається в кожній військовій частині, закладі та установі.
Для регулювання строку розгляду рапортів застосовуються норми цивільного законодавства, зокрема Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996. Відповідно до нього звернення можуть розглядатися та вирішуватися невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня отримання їх у разі, якщо вони не потребують додаткового вивчення. Загальний строк — один місяць та за необхідності може бути продовжений до 45 днів.
До рапорту військовий може додати заяву з проханням невідкладного розгляду, обґрунтувавши неможливість чекати впродовж більшого строку. Якщо питання не потребує вивчення, то розгляд рапорту може відбутися невідкладно.
Є випадки, коли розгляд рапортів повинен відбуватися негайно. Положення про проходження громадянами України військової служби в ЗСУ передбачає норму, відповідно до якої рапорти про звільнення за станом здоров’я на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби повинні бути оформлені та надіслані посадовій особі, яка видає наказ про звільнення негайно (частина 2 пункту 240 Указу Президента України № 1153/2008 від 10.12.2008 року).
Бувають випадки, коли військовослужбовці не можуть далі продовжувати службу через стан здоров’я або сімейні обставини. Нагадаємо, чи може військовий звільнитися для догляду за інвалідом.