UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Україна пережила жахливий тиждень. Винні США та ЄС» – аналіз від CNN

Союзників України звинувачують у короткозорості

Тиждень, який запам’ятався історичним рішенням Європейської Ради щодо початку переговорів з Україною про вступ до ЄС, на думку головного кореспондента з питань міжнародної безпеки CNN Патона Волша, був «жахливий» – через неспроможність США ухвалити рішення про продовження військової допомоги Україні на 61 млрд доларів й блокування у ЄС рішення про фінансову допомогу на 50 млрд євро. 

«Україна стикається з проблемою «потопаючого, який не махає руками». Вона намагається чітко сказати, наскільки погано йде війна. Відверта публічна оцінка того, наскільки погано розвивається ситуація, може бути нерозумним кроком, оскільки це може призвести до виснаження морального духу і підтримки. Після того, як [президент Барак] Обама збільшив кількість військ в Афганістані, громадська підтримка з роками зменшилася, частково через брак реалістичного бачення перебігу війни», – пише Волш, зазначаючи, що «вкрай невдале представлення Україною своїх проблем здебільшого пов'язане з короткозорістю її союзників».

Читайте також: Західні спецслужби оцінюють, як довго Україна може протриматися без військової допомоги від США і НАТО — CNN

Журналіст дивується «браку розуміння», що характерний для «деяких частин Конгресу США». Його вразила заява одного з конгресменів, який запропонував Україні «назвати кінцеву ціну і конкретну, просту мету». 

«Вражає, що після двох американських війн за останні два десятиліття, які коштували трильйони доларів, пам'ять Конгресу настільки коротка, а розуміння настільки обмежене», – пише журналіст.

Він вважає, що «найкориснішим заголовком» для України має бути те, наскільки «невимовно похмурим для них зараз є фронт». 

«Віктор Орбан – правий популіст з незрозумілою прихильністю до обвинуваченого військового злочинця Владіміра Путіна – відчинив двері до європейської роз'єднаності. Вибори по всій Європі і майбутня нестабільність, ймовірно, призведуть до посилення вимог до дипломатії і пошуку відповідей на питання, як закінчиться війна», – пише Волш.

Читайте також: Багато членів Конгресу не усвідомлюють стратегічних наслідків скасування допомоги для України — Макфол

Стосовно відсутності рішення щодо американської допомоги, він вважає, що «навіть якщо Вашингтону вдасться відновити фінансування на початку наступного року, це вже завдало шкоди Україні». 

«Затягування часу і політичний театр перетворили життєво важливу допомогу – захист європейських союзників США по НАТО від втягування в найгіршу сухопутну війну в Європі з 1940-х років – на чесну гру для партизанського торгу. Дебати в Конгресі не стосувалися військової політики в Україні, ефективності дій Києва чи причин провалу контрнаступу. Все було набагато дрібніше: торгівля «око за око» щодо прикордонної політики США у поєднанні з необґрунтованими вимогами до України спрогнозувати подальший перебіг війни. Це приголомшливий провал американської зовнішньої політики, наслідки якого відлунюватимуть протягом наступних десятиліть», – йдеться у статті.

Читайте також: У Кремлі похвалили Орбана за антиукраїнську діяльність

Волш стверджує, що Україна в особі США має союзника, який настільки розколотий і необізнаний у питаннях внутрішньої політики, що Зеленському доводиться вдавати, ніби все не так вже й погано. 

«Деякі маргінальні республіканці наполягають на тому, що Росія завжди збиралася перемогти, тож навіщо відтягувати неминуче, надаючи допомогу, від якої гинуть українці? Тим, хто хоче сказати Україні «ні», не потрібно багато виправдань. Але це відкладає наступне, більш похмуре питання: коли ви нарешті скажете Москві «ні»? Яку частину України, а згодом і її європейських сусідів, Путін може підкорити або зрівняти з землею? Чи не здається вам це питання знайомим?» – запитує Волш у фіналі.

Читайте також: Для Зеленського було важливіше отримати "зелене світло" для початку перемовин, ніж 50 млрд від ЄС — FT

Нагадаємо, голова Євроради Шарль Мішель впевнений, що, попри вето Угорщини, Україна отримає від Євросоюзу 50 млрд євро – вже на січневому голосуванні щодо бюджетної підтримки. Він заявив, що «у нас є інструменти». Ситуація з військовою допомогою США більш невизначена – лідер демократичної більшості в Сенаті Конгресу США Чак Шумер заявив, що його палата проголосує за запит президента Джо Байдена щодо підтримки України наступного тижня. Він сподівається, що до цього часу буде укладена угода з республіканцями щодо прикордонної політики. Але республіканці заявляють, що прогрес є, але він незначний.