Сполучені Штати Америки не мають значних можливостей змінити напрямок розвитку РФ та зупинити становлення там авторитарного агресивного режиму, який загрожує миру. Але зробити це, підштовхнувши росіян до демократичних перетворень на своїй території, може Україна, якщо їй вдасться перемогти у протистоянні вторгненню РФ. Таку думку висловили експерти в комітеті Сенату США з міжнародних відносин, пише "Голос Америки".
Слухання стосувалося американської політики щодо Росії. Сенатори бажали обговорити можливі шляхи того, як відповідати на виклики, що створює ворог для світового порядку. Також йшлося про посилення безпеки та притягнення агресора до відповідальності за злочини на українській території.
"Єдиний найважливіший спосіб сформувати цю траєкторію (демократичного розвитку РФ – ред.) – дати Україні змогу перемогти Росію. РФ, якщо досягне успіхів в Україні, швидше за все, знову набереться сміливості. Військова поразка Росії, навпаки, може бути тією сейсмічною подією, яка потрібна для каталізації тиску знизу вгору, необхідного для направлення Росії на інший шлях", – заявила директорка Програми трансатлантичної безпеки у Центрі нової американської безпеки Андреа Кендалл Тейлор.
Вона припускає, що й після зміни президента держави-агресора довгостроковий вектор її розвитку збережеться, оскільки в Кремлі залишаться ті ж самі люди. Однак, нищівна воєнна поразка РФ створить більше шансів для перетворень на краще.
Колишній заступник державного секретаря та експосол Штатів у Москві Джон Салліван пояснив, що російська влада довго готувалася до війни проти України, насамперед економічно, накопичуючи ресурси. Тепер автократ Владімір Путін не планує завершувати війну без досягнення цілей, тому переговори про припинення бойових дій є безперспективними.
Діяч також погодився, що ключову роль у збереженні встановленого після Другої світової війни міжнародного порядку має зіграти Україна. Цей порядок десятиліттями підтримував мир у масштабах планети.
"Якщо ми не здолаємо його (Путіна – ред.) імперську місію в Україні, то міжнародна система, від якої Сполучені Штати, наші союзники та партнери в усьому світі, включно з Китаєм, вигравали понад 75 років з кінця Другої світової, буде знищена", – додав колишній американський дипломат.
Раніше канцлер Німеччини Олаф Шольц, який запевнив, що його країна підтримуватиме Україну стільки, скільки знадобиться, висловив сподівання на демократичні зміни в Росії після поразки у війні президента Владіміра Путіна.