UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Guardian: Що Україна може зробити з танками, які дав Захід?

Експерти і військові кажуть, що західна зброя дасть Києву психологічну перевагу, але її не вистачить для «великого удару».

На невідомому багнистому полі десь в Україні міністр оборони країни присів у командирському люку британського танка Challenger 2. Це одна з перших бойових машин, які доставили українським військовим.

У бордовому піджаку і бейсболці в тон Олексій Резніков підняв великий палець вгору, дякуючи Великій Британії за поставку цієї системи. Втім, в Україну прибувають не лише Challenger. Протягом останніх тижнів в країну постійно доставляють партії бронетехніки від донорів. Це танки Leopard 2 і БМП Marder від Німеччини, а також американські Stryker і Cougar. Десятки одиниць цих систем вже доставлені і ще більше на підході.

Раптове надходження нової бронетехніки, а також прискорена підготовка українських екіпажів до експлуатації цієї зброї у Великій Британії і в інших країнах, випереджає очікування.  Тож в Києві говорять, що незабаром західна зброя може бути введена в дію в рамках очікуваного весняного наступу, - пише The Guardian

Взимку президент України Володимир Зеленський наполягав на отриманні 300 основних бойових танків, а також інших бронемашин і сучасних винищувачів. Втім, партнери передали значно скромнішу кількість техніки. Це підживлює роздуми про те, як ця бронетехніка може бути використана в найближчі тижні і місяці.

Нещодавній наступ Росії на Донбасі, очевидно, завершився мінімальними здобутками і великими втратами в районі міста Бахмут. Тож мало хто очікує, що в України є ресурси для такого широкомасштабного бронетанкового удару, який сама Росія не змогла здійснити на початку свого вторгнення.

Читайте також: На Ставці обговорювали підготовку до контрнаступу – Зеленський

Натомість аналітики, серед яких є й колишні британські танкові командири, очікують контрнаступу або контрнаступів, подібних до тих, які наприкінці літа і восени відбили у Росії значні території навколо Харківської області і на півдні країни, що призвело до визволення Херсона. Експерти вказують на південь як на найбільш вірогідний театр весняного контрнаступу, але при цьому застерігають, Україна досі ефективно використовувала дезінформацію і обман, плануючи свої операції.

Над впливом західної зброї на хід війни розмірковує, зокрема, Геміш де Бреттон-Гордон, який служив командиром танка в 14-му/20-му Королівському гусарському полку під час першої війни в Перській затоці, а потім командував Об'єднаним полком хімічного, біологічного, радіологічного і ядерного захисту Великої Британії. На його думку, один з найважливіших аспектів накопичення західної зброї в Україні має психологічний характер.

«Психологічно це надзвичайно позитивно вплине на українців і негативно на росіян. Якщо ми говоримо лише про цифри, то на перший погляд 50-60 сучасних західних танків в Україні не обов'язково змінюють ситуацію. Я вже казав у минулому, що для серйозного удару знадобиться щонайменше 100 танків, а Україна сама говорить про необхідність 300 машин», - пояснив британський військовий.

Попри це, Де Бреттон-Гордон вважає, що переважаючі можливості західних танків у порівнянні з російськими будуть мати значення так само, як і більш ефективні українські тактики.

«Не забуваймо, що ці танки є доповненням до танків Т-72, які вже є в України, і вони прибувають для військових, які добре навчені маневреним діям якраз в той час, коли цілком очевидно, що росіяни не здатні ні на що, крім лобових атак», - наголосив він.

Читайте також: Leopard 2 та Challenger 2. Чим відрізняються танки, передані Україні?

Де Бреттон-Гордон вказав також на здатність Leopard стояти і вести вогонь на більшій відстані, а також на його кращу броню, ніж у танків, які використовує Москва. Це може дати серйозну перевагу українським силам. Західні танки мають кращу прохідність і ефективно воюють вночі. Втім, невелика кількість переданих бойових машин порушує питання, як саме вони будуть використані.

«Броня найкраще працює в ударних діях, прориваючи ворожу лінію. Українці захочуть сконцентрувати вогневу міць, а не розпорошувати її. Саме тут, на мою думку, з'являється західна бронетехніка, а за нею і решта української бронетехніки. Найбільш логічним виглядає щось більш обмежене, наприклад, розрив зв'язку між окупованими Росією частинами Донбасу і півднем», - каже де Бреттон-Гордон.

Стюарт Кроуфорд, який служив офіцером у 4-му Королівському танковому полку, також вважає, що хоча танків та іншої західної бронетехніки, що прибуває в Україну, недостатньо, щоб кардинально змінити ситуацію, вони можуть бути корисними в більш обмеженому контрнаступі.

«Це не може бути класичний підхід, щоб «пробити дірку», а потім розширити прорив. Дії будуть більш локалізовані. І якщо ви дивитеся на це зі стратегічної точки зору, то очевидно, що мова йде про наступ на південь від Запоріжжя в напрямку Мелітополя. Якість танків, що прибувають, перевершує більшість техніки російського і радянського походження, яка зараз використовується обома сторонами», - сказав Кроуфорд.

Читайте також: Forbes: Україна може отримати старі танки M1 Abrams, але з дуже корисною особливістю

Він також скептично ставиться до припущень про те, що наявність такої кількості різних систем озброєнь, які надходять з різних джерел, неодмінно спричинить проблеми з технічним обслуговуванням і логістикою. 

«Якщо ви подивитесь на досвід союзників в Нормандії в 1944 році, то у них була величезна кількість обладнання з різних джерел, і вони все одно впорались. Але з точки зору логістики, можливо, є сенс об'єднати усі Leopard в один підрозділ», - додав він.

Разом з тим, Кроуфорд вважає, що нестача повітряної підтримки - це велика прогалина в можливостях України. Жодна зі сторін не досягла повної переваги в повітрі, саме тому Київ так наполегливо просить американські винищувачі F-16. Адже без переваги в повітрі сухопутні війська не можуть легко пересуватися.