UA / RU
Підтримати ZN.ua

Стратегічна скеля серед води: ГУР МО опублікувало фільм про битву за острів Зміїний

У фільмі показані унікальні кадри операції за звільнення острова.

Головне управління розвідки Міноборони України опублікувало документальний фільм про битви за острів Зміїний під час російського повномасштабного вторгнення, яка стала символом перемоги України над Росією на морі. Це друга робота з документального циклу Артема Шевченка «Військова розвідка України: на морі, в небі, на землі».

У фільмі ГУР МО показало унікальні кадри, як українські спецпризначенці висаджувались на окупований росіянами острів та штурмували його.

Читайте також: Символічна і стратегічна скеля: журналісти CNN зробили репортаж з острова Зміїний

А перед тим зранку 24 лютого на міжнародному відкритому 16-му каналі зв’язку для суден окупанти погрожували українським прикордонникам, які були на острові, та пропонували зрадити свою державу та перейти на службу ЗС РФ задля «достойного» цивільного життя, на що отримали уже легендарну відповідь «Русскій ваєнний карабль, іді нах**». Повне аудіоперехоплення є у фільмі.

Після відмови російські кораблі пішли на штурм острова, а увесь наявний там нечисленний гарнізон потрапив до полону.

«Ми дуже сильно збагатили свій досвід, особливо діями саме на цьому острові, як під час його захоплення, так і потім, коли вже острів було звільнено», – розповідає начальник ГУР України Кирило Буданов.

А вже менш ніж через три тижні українська армія зробила, здавалося, неможливе – потопила російський крейсер «Москва», завдавши найбільш болісного удару Чорноморському флоту РФ за всю його історію. Це саме той крейсер, з якого і  погрожували українським прикордонникам 24 лютого.

Читайте також: Українські військові встановлювали прапор України на Зміїному під ризиком обстрілу. ФОТО

Уже після цього Сили оборони почали планувати операцію зі звільнення острова, адже втративши крейсер, російські судна у Чорному морі залишились без важливого прикриття з повітря і стали більш вразливими. Саме звільнення острова, нагадаємо, дозволило почати вести переговори для відкриття зернового коридору з українських портів та знизило загрозу висадки десанту, наприклад, в Одесі.

Нагадаємо також, ГУР МО опублікувало на своєму YouTube-каналі фільм з із серії «Військова розвідка України: на морі, в небі, на землі». Це була стрічка «Авіапрорив на Азовсталь. Небо» про унікальні для світової авіації вертолітні вильоти до оточеного Маріуполя, коли у місті тривали жорсткі бої.