UA / RU
Підтримати ZN.ua

Союзники України моделюють світ, в якому США відступають – Bloomberg

На Мюнхенській конференції з безпеки у розмовах домінував песимізм

Представники держав-членів НАТО, після скандальних заяв колишнього президента США Дональда Трампа, тепер говорять у приватних розмовах про російський напад на одного з них із все більшими сумнівами в тому, що США збережуть свою традиційну роль захисту Європи в складі Альянсу, зазначає Bloomberg, підводячи підсумки Мюнхенської безпекової конференції. 

«Зростаюча тривога європейських союзників США випливає з усвідомлення того, що вони знаходяться в моменті, коли Росія підбадьорена своїми успіхами на полі бою, США можуть зменшити підтримку їхнього регіону, а вони самі зробили занадто мало, щоб підготуватися [до вторгнення]. Цей песимізм домінував у розмовах цими вихідними на Мюнхенській конференції з безпеки, де лідери і представники оборонних відомств зібралися, щоб підбити підсумки щодо найбільших геополітичних загроз у світі», – описує настрої чиновників Bloomberg, зазначаючи, що президент США Джо Байден зробив все можливе, щоб тільки не використати для опису ситуації слово «паніка».

Присутні високопоставлені представники оборонних відомств висловили занепокоєння нездатністю США надати Україні мільярди доларів фінансування і заявили, що вони планують сценарії, в яких саме це публічне погіршення підтримки може підштовхнути Росію до прямого нападу на союзника по НАТО.

Читайте також: Стефанішина назвала три головні підсумки Мюнхенської конференції для України

У порівнянні з рішучістю попередніх зустрічей, цього року в Мюнхені панувала невизначеність, за словами одного з чиновників, який, як і інші опитані для цієї статті, попросив не називати його ім'я під час приватних розмов.

«Я не можу передбачити, чи може статися напад на територію НАТО і коли саме. Але це може статися через п'ять – вісім років», – сказав в інтерв'ю агентству міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.

Українське місто Авдіївка росіяни захопили на другий день засідань у Мюнхені, принісши Москві найбільш значну перемогу на полі бою за майже рік. І лише за день до цього Росія оголосила про смерть опозиціонера Алєксєя Навального, підкресливши марність внутрішньої опозиції до все більш репресивного режиму Владіміра Путіна.

Читайте також: Байден вважає, що втрата Авдіївки є наслідком зволікання Конгресу із наданням допомоги Україні

На тлі того, що в Україні закінчуються військові поставки, тлом для дискусій стало те, що пакет допомоги Києву у розмірі 60 мільярдів доларів все ще залишається заблокованим у Конгресі. Це було дуже публічною емблемою перспективи послаблення підтримки України з боку США, яка домінувала в кулуарних розмовах. 

Українська армія вже змушена обмежувати артилерію, оскільки боєприпасів, обіцяних союзниками, не вистачає. 

Джей Ді Венс, сенатор-республіканець, який є противником допомоги Україні й близьким союзником Дональда Трампа, висловив думку, яку поділяють багато членів його партії, коли заявив, що США необхідно переорієнтувати свою зовнішню політику на Азію, залишивши менше ресурсів на підтримку своїх друзів у Європі.

«Проблема Європи полягає в тому, що вона не забезпечує достатнього стримування самостійно, тому що вона не проявляє достатньої ініціативи. Американська ковдра безпеки дозволила європейській безпеці атрофуватися», – сказав Венс на панельній дискусії в Мюнхені.

Читайте також: Трамп вбив кілок у серце НАТО – Politico

Спроби розблокувати американську допомогу для України застрягли в глухому куті протягом багатьох місяців, що змушує Байдена і президента України Володимира Зеленського звертатися до Конгресу із закликами.

Байден заявив, що 17 лютого зателефонував Зеленському, щоб сказати, що він «впевнений, що ми отримаємо ці гроші». Президент США звинуватив законодавців у нездатності затвердити надзвичайну допомогу Україні й падінні Авдіївки і попередив, що більше українських міст можуть бути втрачені, якщо фінансування не буде прийнято.

«Ми сподіваємося, що американські конгресмени розуміють серйозність голосування, яке на них чекає. Ми пройшли через це, і тепер м'яч на полі США», – заявив в інтерв'ю міністр закордонних справ Латвії Кріш'яніс Карінс, говорячи про 50 мільярдів євро допомоги Україні, нещодавно узгоджених Європейським Союзом.

Читайте також: Опубліковано текст угоди про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Німеччиною

Франція і Німеччина 16 лютого підписали довгострокові угоди про безпеку з Україною – безпрецедентні домовленості для обох країн.

«Як європейці, єдиний елемент тиску, який ми маємо в наших руках, – це подати приклад, і це те, що ми зробили», – заявив журналістам у кулуарах конференції міністр закордонних справ Франції Стефан Сежурне.

Незважаючи на те, що Німеччина тільки-но досягла загальнонатовського показника оборонних витрат у 2% від ВВП, міністр оборони країни Пісторіус запропонував збільшити військові витрати до 3,5% від ВВП.

Читайте також: Оборонних витрат у 2% ВВП може бути недостатньо для стримування РФ найближчими роками  — Пісторіус

Віце-президент США Камала Гарріс у своєму виступі в день відкриття Мюнхенської конференції засудила погляди Трампа, жодного разу не згадавши його імені. Деякі люди в США хочуть «обійняти диктаторів, перейняти їхню репресивну тактику і відмовитися від зобов'язань перед нашими союзниками на користь односторонніх дій», сказала вона.

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, який є головним претендентом на посаду наступного очільника НАТО, дорікнув тим, хто скаржиться на риторику Трампа.

«Припиніть стогнати, скиглити і нити про Трампа – ми не витрачаємо більше на оборону і не нарощуємо виробництво боєприпасів, тому що Трамп може повернутися. Ми повинні це робити, тому що ми хочемо це робити, тому що це в наших інтересах», – сказав Рютте. 

Читайте також: Не війна в Instagram, а справжня: Зеленський хоче відвезти Трампа на фронт

Зеленський запросив Трампа поїхати з ним на лінію фронту і побачити конфлікт на власні очі. Важливо підтримувати зв'язки з офіційними особами США по обидва боки політичного розколу, сказав він зі сцени в Мюнхені.

Прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас припустила, що американські чиновники, які щойно перетнули Атлантику, можливо, змінили думку.

«Відчуття було таке, що, перебуваючи тут, вони, можливо, краще розуміють, що стоїть на кону», – сказала вона в інтерв'ю агентству Bloomberg, додавши, що після зустрічей з сенаторами і представниками Конгресу вона налаштована оптимістично і сподівається, що Конгрес може розблокувати ці кошти.

Читайте також: У ЄС закликають випустити облігації на 100 млрд євро для посилення оборони

Незважаючи на складну ситуацію, з'явилися проблиски надії і для української сторони. Офіційні особи звернули увагу на заяви України про те, що Росія втрачає людей з вражаючою швидкістю – сім солдатів на кожного українця. А плани союзників надіслати Україні ройові дрони зі штучним інтелектом відкривають перспективу для українських військ подолати російські артилерійські обстріли.

За словами одного з високопоставлених помічників конгресмена, навіть якщо США нададуть фінансування, обладнання буде доставлено в Україну не одразу, а через деякий час. Вони вказали на необхідність ракет-перехоплювачів для протиповітряної оборони, нестача яких вже призвела до серйозних збитків від російських ракетних обстрілів.

«Йдеться не лише про прийняття правильного рішення, а й про прийняття правильного рішення на ранній стадії», – заявив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Читайте також: Слід припинити скиглити про можливий прихід Трампа і продовжувати допомагати Україні — Рютте

Нагадаємо, за даними Bloomberg, Дональд Трамп розглядає можливість зменшення зобов'язань перед деякими членами НАТО і підштовхування України до переговорів про припинення війни з Росією, якщо він повернеться до влади. Ухвалений у Сенаті законопроєкт про допомогу Україні має бути розглянутий у Палаті представників (нижній палаті Конгресу) й  одразу зіштовхнувся з опором спікера Майка Джонсона, який не хоче виносити його на розгляд. Джонсон є республіканцем, який орієнтується на Трампа.