UA / RU
Підтримати ZN.ua

Що може змінитися в питаннях мобілізації та служби в Україні: оновлені напрацювання законопроєкту

Депутатка опублікувала зміни, які розробляються, з урахуванням зауважень Залужного.

Депутати Верховної Ради України готують проєкт закону, який може змінити деякі аспекти в питаннях мобілізації, рекрутингу, проходження військової служби та повʼязаних напрямках. Заступниця голови парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Мар’яна Безугла опублікувала поточні напрацювання щодо документу, які враховують зауваження головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, у Facebook.

Відстрочка та звільнення від мобілізації

Так, народні обранці прагнуть зменшити призовний вік для мобілізації з 27 до 25 років.

Читайте також: Не треба репетувати: Данілов про призов ще півмільйона чоловіків

Право на відстрочку та звільнення від служби, імовірно, визначать для:

Лише можливість відстрочки, без остаточного звільнення від служби, планують дати:

Військовослужбовці строкової служби, згідно з напрацюваннями, не будуть підлягати мобілізації протягом шести місяців з моменту звільнення.

Протягом двох років, можливо, не зможуть мобілізувати тих, хто був мобілізований і звільнений, за винятком строковиків.

Читайте також: The Times: В Україні надії на неминучу перемогу над Росією на полі бою згасають, але про капітуляцію ніхто не говорить

Тільки за бажанням, як очікується, мобілізації підлягатимуть люди, звільнені з полону, і жінки.

Підставами для звільнення від військової служби наразі визначено:

Законопроєктом хочуть забрати право на відстрочку за постановки на військовий облік у:

Читайте також: Військовий облік жінок: що може змінитися

Строкова військова служба

Народні депутати планують скасувати строкову службу, а строковиків звільнити й перевести в мобілізаційний ресурс за загальними правила — вони, схоже, підлягатимуть мобілізації з 25 років.

Водночас, є ідея ввести базову загальновійськову підготовка тривалістю до трьох місяців для всіх громадян 18-25 років при всіх навчальних закладах. Також можуть створити можливість пройти базову військову службу за бажанням до 25 років для тих, у кого не було загальновійськової підготовки.

Процеси мобілізації

Законопроєктом хочуть зобов’язати місцеві державні органи підтримувати мобілізацію. 

Мобілізацію транспортних засобів планують поширити на всіх, окрім фізичних осіб.

Розглядається “обмеження прав ухилянтів” та “посилення участі Національної поліції” в умовах воєнного стану. Що саме мається на увазі, Безугла не уточнила.

У документі також можуть визначити нові обов’язки для українців:

Читайте також: У Міноборони планують ввести новий е-документ для цивільних

Можливі зміни до процесів військового обліку:

Планується проводити рекрутинг лише добровільно в ЦНАПах, центрах зайнятості та рекрутингу. Зокрема, йдеться про забезпечення можливості прямого призову у військові частини через рекрутинг.

“Мобілізований під час підготовки — рекрут (не можна задіяти, крім підготовки; визначаються можливості, фізична спроможність, фактична придатність; менше грошове забезпечення). Повністю прибирається можливість відправити громадянина непідготовленим на фронт. Якщо рекрут не проходить етап підготовки, то його можна звільнити без додаткових витрат для держави. Базова військова служба – рекрут”, — розповіла також Безугла щодо планів.

Члени ВР хочуть прибрати категорію “обмежено придатний”, залишити категорії “придатний” і “непридатний”. Це, ймовірно, передбачатиме повторне проходження військово-лікарських комісій ВЛК.

Розглядається надання змоги служби за призовом під час мобілізації за бажанням для людей, засуджених до покарання з випробуванням.

Читайте також: Міноборони: Рекрутинг, мобілізація та призов не заміняють одне одного, а діятимуть одночасно

Вручати повістки, згідно з поточною версією проєкту, матимуть право:

Плануються, крім того, зміни до процесів бронювання співробітників на час мобілізації:

Соціальний захист військових

Законопроєктом мають намір ввести відпустку на 30 днів без поділу на частини, яка надаватиметься один раз на кожен з трьох років 36 місяців мобілізації.

Також можуть ввести відпустку на 90 днів без поділу на частини після звільнення з полону для тих, хто продовжить службу.

Перелік сімейних обставин для звільнення визначатимуть за законом. Наразі в цьому питанні є розбіжності.

Інші питання

Згідно з напрацюваннями депутатів, приймати на державну службу та в правоохоронні органи будуть тільки за умови пройденої базової військової підготовки або базової військової служби.

Читайте також: Коли ТЦК перестануть роздавати повістки на вулиці? Військкомати чекають від Ради ухвалення відповідного закону

Безугла додала: “В прикінцевих положеннях визначаємо обов’язок для військового командування: проводити обов’язкову ротацію на лінії зіткнення – не більше 6 місяців з визначеним терміном на відновлення підрозділу (опрацьовується); порядок звільнення строковиків”.

Додатково опрацьовується логістичне забезпечення армії під час воєнного стану із залученням цивільних організацій.

Серед інших питань у роботі — військові консалтингові компанії; непокора та служба в окремих підрозділах за відмови виконувати бойове завдання тощо.

Напередодні президент України Володимир Зеленський заявив, що Генштаб звернувся на рівні Ставки верховного головнокомандувача з пропозицією мобілізувати у військо України ще 450-500 тисяч українців. Але глава держави запевнив, що не підпише закон про мобілізацію жінок.