UA / RU
Підтримати ZN.ua

Що говорили Путін та Сі про війну в Україні на зустрічі у Китаї

Обидва засудили США та пообіцяли посилювати зв’язки

Китайський лідер Сі Цзіньпін та російський диктатор Владімір Путін під час зустрічі у Пекіні засудили «все більш агресивну поведінку США», пообіцяли поглибити військові зв'язки своїх країн та заявили про необхідність «політичного врегулювання кризи в Україні».

«Китайсько-російські відносини сьогодні важко зароблені, і обидві сторони повинні плекати і розвивати їх. Китай готовий ... спільно досягти розвитку і омолодження наших країн, а також спільно працювати над підтримкою чесності і справедливості у світі», – сказав Сі Путіну, передає Reuters.

Читайте також: Китай готовий бути "добрим партнером": у Пекіні почалися переговори Путіна і Сі

У спільній заяві йдеться про поглиблення стратегічних відносин і, зокрема, про те, як спільна співпраця в оборонному секторі між двома країнами покращує регіональну і глобальну безпеку, а також про плани посилити військові зв'язки.

Путін також засудив ініціативи щодо арешту активів і майна іноземними державами, що є чітким посиланням на кроки Заходу, спрямовані на перенаправлення прибутку від заморожених російських активів або самих активів на допомогу Україні.

Сі заявив, що обидві сторони погодилися, що «політичне врегулювання кризи в Україні» є «правильним напрямком», і в спільній заяві йдеться про те, що обидві країни виступають проти затяжного конфлікту в Україні і його можливого переходу в «неконтрольовану фазу».

Читайте також: Росія, Китай і США повільно рухаються до війни — Bloomberg

Сі дав зрозуміти, що Пекін і Москва збігаються в думках з низки важливих питань, в тому числі щодо України, і чинитимуть опір тиску Заходу, спрямованому на погіршення їхніх зв'язків, зазначає Reuters. У спільній заяві йдеться про занепокоєння щодо «зусиль США з порушення стратегічного ядерного балансу», щодо глобальної американської протиракетної оборони, «яка загрожує Росії і Китаю», і щодо планів США стосовно високоточної неядерної зброї.

«Разом ми відстоюємо принципи справедливості і демократичного світового порядку, що відображає багатополярні реалії і ґрунтується на міжнародному праві», – заявив Путін С під час своєї першої закордонної поїздки після так званої «інавгурації».

Пізніше 71-річний Путін і 70-річний Сі візьмуть участь в урочистому святкуванні 75-річчя з дня визнання Радянським Союзом Китайської Народної Республіки, проголошеної Мао Цзедуном у 1949 році. Путін також відвідає північно-східне місто Харбін, яке має історичні зв'язки з Росією.

Читайте також: Китай хоче змінити світовий порядок. Чим це загрожує Україні

Нагадаємо, аналітики BBC та The Hill ставили питання про те, чи буде Китай й надалі допомагати Росії вести загарбницьку війну в Україні. Досі Сі Цзіньпіну вдавалося торгувати з ЄС та підтримувати військові зусилля Росії, але зараз ця війна ставить Сі у незручну позицію. 

Після вторгнення Путіна в Україну торговельні зв'язки між двома країнами зміцнилися, так само, як і геополітичні амбіції Пекіна. На думку Financial Times, економічна «дружба» Росії та Китаю може сколихнути світ.