UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росіяни розгортають виробництво власної версії «шахедів», щоб завдавати масованих ударів з повітря

РФ вже використала ці дрони під час атак на Україну.

Російська Федерація почала виробляти ударні дрони, аналогічні іранським Shahed-136, і вже застосувала їх для ударів по Україні. Такого висновку дійшли фахівці Conflict Armament Research (CAR) після того, як задокументували залишки двох БПЛА «Герань-2».

Дослідники зазначили, що якщо раніше росіяни просто маркували цією назвою вироблені в Ірані «шахеди», то зараз йдеться про апарати, які суттєво відрізняються за конструкцією від іранського оригіналу. CAR дійшов висновку, що ці два безпілотники «Герань-2» були зроблені саме в Російській Федерації, а не в Ірані, на підставі суттєвих відмінностей у конструкції планера та внутрішніх агрегатів, у тому числі – навігаційних.

Читайте також: В ООН не поспішають вивчати уламки іранських дронів в Україні

При цьому "Герань-2" російського виробництва майже виключно виготовляються з комплектуючих з маркою компаній, що базуються за межами Російської Федерації. Більшість компонентів, задокументованих CAR, мали бренди компаній зі штаб-квартирами в Китаї, Швейцарії та США.

Читайте також: У Росії виробляють безпілотники за ізраїльською ліцензією. Чи відкличуть її – посол Ізраїлю не знає

Хороша новина – росіяни не мають можливості виробляти свій варіант «шахедів» без імпортних комплектуючих. Погана новина – вони їх таки купують, незважаючи на масштабні санкції. Дослідники CAR виявили кілька компонентів БПЛА «Герань-2», вироблених вже після початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Читайте також: NYT: США намагаються задушити можливості Ірана постачати безпілотники Росії

У CAR кажуть, що російські «герані» працюють за тими ж принципами, що й іранські «шахеди». Під час створення своєї версії росіяни поєднали рішення, скопійовані з іранських безпілотників, із власними розробками, перевіреними на інших бойових апаратах. Зокрема це стосується супутникового навігаційного модуля "Комета" російського виробництва, який раніше застосовувався в БПЛА «Орлан-10» «Форпост-П».

Читайте також: Росія розгортає "Альбатрос": FT про таємний завод БПЛА за підтримки Ірану

CAR констатує, що тепер Росія має два шляхи для поповнення свого арсеналу дронов-камікадзе – імпортування і виробництво. Цілком ймовірним тут вважають, що росіяни зможуть швидко виготовити велику кількість безпілотників «Герань-2», щоб підтримати свою кампанію в Україні. Аби перешкодити такому сценарію, необхідно виявити та перекрити канали, якими Російська Федерація продовжує отримувати компоненти західного виробництва, критично важливі для виробництва свого озброєння.

Раніше в Раді національної безпеки США припустили, що Росія та Іран працюють над створенням заводу з виробництва дронів на території РФ.