UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія може готуватися до запуску крилатої ракети з ядерним двигуном «Буревісник» – NYT

Це вже не перша спроба запуску після вибуху у 2019 році 

Супутникові знімки і авіаційні дані свідчать про те, що Росія, можливо, готується до випробування експериментальної крилатої ракети з ядерним двигуном, або, можливо, нещодавно випробувала таку ракету. Пересування літаків і транспортних засобів на базі у віддаленому арктичному регіоні Росії і поблизу неї відповідає підготовці до випробувань ракети, відомої як «Буревісник» або SSC-X-9 Skyfall (за класифікацією НАТО) у 2017 і 2018 роках, згідно з аналізом, проведеним New York Times. 

За даними некомерційної групи, що займається питаннями контролю над озброєннями «Ініціатива по скороченню ядерної загрози», Росія раніше провела 13 відомих випробувань між 2017 і 2019 роками і всі вони були невдалими. Запущена у 2019 році, зазнала аварії і врешті-решт вибухнула під час спроби відновлення, в результаті чого загинуло семеро людей, повідомляють американські офіційні особи.

«Це екзотика – вона небезпечна на етапі випробувань і розробки», – сказав Деріл Кімбелл, виконавчий директор Асоціації з контролю над озброєннями, додавши, що навіть у разі успішного запуску до «оперативного розгортання» ракети все одно пройдуть роки.

Читайте також: США, Росія та Китай реконструюють ядерні полігони — CNN

Під час попередніх випробувань ракета не змогла пролетіти відстань, близьку до проектної дальності, яка, за оцінками, становить близько 22 тис км. За оцінками американських чиновників, під час найуспішнішого випробувального польоту, що тривав трохи більше двох хвилин, ракета пролетіла 35 кілометрів, перш ніж впала в море. Під час іншого випробування ядерний реактор ракети не спрацював, внаслідок чого вона впала лише за кілька миль від місця запуску. Для успішного випробування ядерний реактор ракети мав би активуватися в польоті, щоб ракета могла пролетіти значно більшу відстань.

Білий дім відмовився коментувати висновки The New York Times.

Читайте також: Шойгу показав Кім Чен Ину ядерні бомбардувальники та гіперзвукові ракети РФ

Нагадаємо, що після вибуху на військовому полігоні в Архангельській області у серпні 2019 року росіяни почали масово скуповувати йод. За даними експертів, радіоактивна хмара з 15 по 18 серпня перебувала над територією України – над Кримом, південними, східними та центральними регіонами.

Про можливе відновлення пусків «Буревісника» востаннє повідомлялося у 2021 році.