UA / RU
Підтримати ZN.ua

Солідарні з Гіркіним нападки на Кремль та приватизація "Яндекса" перед виборами: деталі звіту ISW

Кремль, ймовірно, намагається націоналізувати російський інтернет-гігант "Яндекс", власник якого, нагадаємо, нещодавно несподівано вирішив засудити війну. Мета такого кроку – посилити контроль над російським інформаційним простором у рамках підготовки до виборів президента Росії в 2024 році, припускають в сьогоднішньому звіті Інституту вивчення війни. 

Тут зазначають, що, ймовірно, "Яндекс" намагався балансувати між Кремлем та своїми іноземними керівними органами, але тепер, схоже, програє боротьбу з Кремлем. Схоже, Кремль змушує "Яндекс" продати міжнародні дочірні компанії або дистанціюватися від них, зокрема сервіс екскурсій Yango Israel, щоб відповідати суворим російським законам про розкриття даних, які вимагають від "Яндекса" передавати ФСБ всі дані користувачів, а не лише дані користувачів у Росії. Російський уряд раніше оштрафував "Яндекс" за недотримання цього закону, незважаючи на заяви "Яндекса" про те, що він не може надати запитувані дані. 

Читайте також: Путін погодив список майбутніх власників «Яндекса» – ЗМІ

Російський уряд також раніше оштрафував генерального директора "Яндекс" Артема Савіновського за невиконання пошуковою системою російських законів про цензуру, можливо, намагаючись змусити "Яндекс"дотримуватися російських законів про цензуру не лише в Росії, але й у всьому світі (де використовують цю пошукову систему), щоб підірвати його глобальні операції та базу користувачів. 

Засновник і колишній генеральний директор Яндекса Аркадій Волож публічно засудив вторгнення в Україну 10 серпня, і деякі російські інсайдерські джерела припустили, що заява Воложа була «білим прапором», який свідчить про те, що він визнав, що Кремль, ймовірно, продовжить його припущення щодо формальної націоналізації. 

Агентство Reuters  повідомило, що його джерела в Яндексі побоюються «витоку кадрів», якщо Кремль націоналізує Яндекс, оскільки багато співробітників Яндекса покинули Росію після повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Кремль, ймовірно, усвідомлює це занепокоєння, оскільки інвестори, пов’язані з чиновниками Кремля, а не російськими державними структурами, нещодавно робили заявки на придбання Яндекса. 

Читайте також: Хакери виклали у вільний доступ частину вихідного коду «Яндекса»

Нападки на Кремль з боку "друзів Гіркіна"

Партнери арештованого колишнього офіцера ФСБ Ігоря Гіркіна продовжують відверті нападки на Кремль 10 серпня.  Лідер руху «Громадянська солідарність» і член Клубу розлючених патріотів Георгій Федоров, підкріплений "Клубом розлючених патріотів" Гіркіна, запропонував платформe радикальних реформ соціальної та економічної політики, спрямованих на зменшення економічної нерівності та влади еліти в Росії. 

Читайте також: Гіркіна не засмучує удар по Рубльовці, а Кадиров погрожує Європі — огляд ISW

Запропоновані політичні зміни передбачають скорочення фінансування всього державного апарату, «починаючи з gрезидента», проведення чесних конкурентних виборів на всіх рівнях і формування «дійсно незалежної судової системи».  Зокрема, Федоров закликав піти у відставку нинішнього російського уряду та сформувати замість нього новий коаліційний уряд. Федоров стверджував, що ці реформи приведуть до «демократичного соціалізму» в Росії та усунуть олігархів і «вплив грошей на політику»