11 травня посол Сполучених Штатів у ПАР Рубен Бріджіті заявив, що він впевнений, що російський корабель завантажив зброю в Південній Африці, можливо, «порушивши оголошений нейтралітет Преторії в українському конфлікті», повідомляє Reuters.
«Серед того, що ми відзначили, було причалювання російського вантажного судна Lady R у Саймонс-Тауні між 6 та 8 грудня 2022 року, на яке, як ми впевнені, було завантажено зброю, боєприпаси... коли він повертався до Росії», – заявив Бріджіті.
Посол додав, що високопоставлені чиновники у США «глибоко занепокоєні», оскільки цей факт «не говорить нам про дії позаблокової країни».
Президент Південної Африки Сиріл Рамафоса, перебуваючи в парламенті, не підтвердив і не спростував інформацію щодо зазначеного російського рейсу, але заявив, що його уряд вивчає це питання.
«Це питання розглядається, і з часом ми зможемо про це говорити», – заявив Рамафоса.
Раніше Вашингтон неодноразово застерігав країни від надання матеріальної підтримки Росії, попереджаючи, що ті, хто це зробить, можуть бути позбавлені доступу до найважливіших ринків світу.
У лютому 2023 року держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Індія і Південна Африка, які не приєдналися до Заходу в засудженні вторгнення Росії в Україну, ймовірно, повільно відходять від зближення з Москвою.
У квітні президент Рамафоса заявив, що правляча партія ПАР (Африканський національний конгрес) вирішила, що державі варто вийти з-під юрисдикції Міжнародного кримінального суду на тлі можливого візиту російського президента Владіміра Путіна на серпневий саміт БРІКС. Інакше – ПАР зобов’язана арештувати лідера держави-агресора. У канцелярії президента ПАР одразу заперечили цю інформацію. Пізніше південноафриканське видання Sunday Times оприлюднило інформацію, що влада ПАР попросила Путіна не приїжджати на саміт, щоб запобігти дипломатичному конфлікту.