UA / RU
Підтримати ZN.ua

Підготовка українських пілотів F-16: Захід намагається оприлюднити подробиці – POLITICO

Днями координатор зі стратегічних комунікацій у Раді національної безпеки Білого дому Джон Кірбі заявив, що літак F-16 буде в українському небі "до кінця року". Але поки що західні партнери ще навіть не узгодили план підготовки українських пілотів для польотів на обіцяних літаках, за словами трьох американських чиновників, знайомих з обговореннями. Данія та Нідерланди очолюють коаліцію з 11 країн для підтримки навчання, але досі жодна країна публічно не залучила літаки до програми, пише POLITICO.

Читайте також: Україна може отримати омріяні F-16 до кінця року — Кірбі

Сутичка Заходу відбувається, коли Україна вимагає додаткового військового потенціалу, щоб прорвати оборону Росії на полі бою. А Україна посилює тиск на союзників, щоб вони відправили F-16 цього тижня, оскільки Росія вийшла з Чорноморської зернової ініціативи, яка дозволяла цивільним суднам транспортувати зерно через Чорне море; Міністр закордонних справ України заявив у вівторок, що літаки можуть допомогти захистити коридор, який є життєво важливим для глобальної продовольчої безпеки.

Читайте також: Ігнат: До кінця літа планується початок навчання першої групи українських пілотів на винищувачах F-16

Одна з пропозицій щодо навчання, яка обговорювалася, передбачає відправку українських пілотів до Штатів для проходження навчання у 162-му авіакрилі, підрозділі Повітряної Національної гвардії, що базується в Тусоні, штат Аризона, який уже навчає іноземних партнерів на F-16.

Але, за словами двох офіційних осіб США та одного європейського чиновника, ця ідея не мала успіху. Їм та іншим опитаним було надано анонімність для обговорення планів, які ще не завершені.

Інший план передбачає відправку американських військових пілотів до Європи для навчання українців десь за межами країни.

Читайте також: Європа все ще чекає від США офіційного схвалення навчання українських пілотів на F-16 — Politico

Двоє американських чиновників заявили, що нічого не планується, і остаточних рішень не прийнято.

«Співпраця триває», — сказав один із них. «Ми працюємо з нашими партнерами та союзниками, щоб визначити найбільш практичний спосіб реалізації цього плану».

Коаліція зробила певні кроки для початку навчання. Аерокосмічний підрядник Draken International почав набирати військових пілотів у відставці для навчання українців, за словами одного з офіційних осіб США та оголошення про вакансію, яке згодом було видалено. Ці зусилля відбуватимуться на об’єкті, який будується в Румунії і який, як передбачається, стане регіональним центром підготовки F-16.

Європейські чиновники повідомили, що ще один навчальний центр буде створено в Данії.

Європейські партнери сподіваються, що навчання може розпочатися цього літа, швидше за все, в Європі, заявила у вівторок речник Пентагону Сабріна Сінгх. Тим часом Великобританія планує розпочати базову льотну та мовну підготовку українських пілотів протягом кількох тижнів, сказала вона.

«З точки зору будь-яких поставок літаків або будь-яких додаткових часових рамок, я просто не маю нічого для вас сьогодні», — сказав Сінгх.

Попри різні амбітні терміни, навчання не може розпочатися на F-16, доки Державний департамент США офіційно не схвалить передачу відповідних навчальних матеріалів, таких як посібники з експлуатації та тренажери польоту. Це підписання, яке вимагається відповідно до експортних обмежень, досі не відбулося.

Відповідаючи на нещодавнє запитання про затримку, радник з національної безпеки Джейк Салліван, схоже, поклав відповідальність на європейців, сказавши, що цим країнам потрібно ще кілька тижнів, щоб створити необхідну інфраструктуру навчання.

Читайте також: F-16 для Києва: у ОП визнають – питання в логістиці

Речник міністерства оборони Данії відмовився від коментарів; Речник міністерства оборони Нідерландів не відповів на запит про коментар. Представник Державного департаменту США також відмовився коментувати запропоновану передачу матеріалів.

Насправді офіційні особи США кажуть, що літаки прибудуть не раніше весни.

«Ми, мабуть, залучимо кількох пілотів до кінця року, але справжній F-16 з українськими кольорами» навряд чи буде раніше весни, сказав виданню ще один чиновник США.